Powrót do

-> strona g³ówna

Polsko-czeska wspó³praca poetycka

dodany: 07.04.2007 | autor: Kinga Jabczyk


W roku 2006 ukaza³ siê d³ugo wyczekiwany VII numer almanachu Artemisia. Autorzy, których wiersze mo¿emy przeczytaæ w tym zbiorku, to studenci z Uniwersytetu Œl¹skiego w Katowicach oraz Slezské univerzity (Uniwersytetu Œl¹skiego) w Opawie. Publikacja twórczoœci tych m³odych ludzi, szczególnie ze strony polskiej, nie by³aby mo¿liwa, gdyby nie pewna wycieczka...

Wycieczka do Opawy

Dnia 25 listopada 2005 roku Ko³o Naukowe Slawistów Œwiatowid odwiedzi³o Uniwersytet Œl¹ski w Opawie. Oprócz zwiedzania Uniwersytetu oraz miasta znaleŸliœmy czas na wyk³ad dr Libora Martinka o literaturze polskiego i czeskiego Œl¹ska. Zaczêliœmy wstêpnie planowaæ zorganizowanie polsko-czeskiego wieczorku poetyckiego, który mia³by siê odbyæ w Opawie. Zwieñczeniem imprezy mia³oby byæ wydanie tomiku. Jako studentka bohemistyki i m³oda poetka by³am szczególnie zainteresowana tym pomys³em. Po spontanicznej wymianie pomys³ów, a co najwa¿niejsze maili, obie strony zatwierdzi³y plan wspó³pracy. Pomocn¹ d³oñ wyci¹gn¹³ mgr Jiøí Šíl, który podarowa³ mi numery Artemisii z lat ubieg³ych.

W poszukiwaniu (ukrytych) talentów...

Po powrocie do Polski zabra³am siê do dzia³ania. Na pocz¹tek ustali³am z mgr Martinem Pelcem, ile osób mo¿e wzi¹æ udzia³ w przedsiêwziêciu. W pierwotnej wersji tomik mia³ byæ mi³ym zwieñczeniem prezentacji twórczoœci podczas wieczorku poetyckiego. Niestety, ju¿ po wstêpnych szacunkach okaza³o siê, i¿ z realizacj¹ spotkania trzeba bêdzie poczekaæ. Korespondencja z mgr Martinem Pelcem, redaktorem siódmego numeru Artemisii budzi³a nadziejê, ¿e mimo przeciwnoœci losu wiersze polskich studentów znajd¹ siê w kolejnym numerze czeskiego periodyku. Na szczêœcie wszystko siê powiod³o i dziœ mo¿emy siê cieszyæ z publikacji. Autorzy, których nazwiska widniej¹ w spisie treœci zbiorku, to studenci filologii s³owiañskiej Uniwersytetu Œl¹skiego. W tomiku mo¿emy siê zapoznaæ z twórczoœci¹: Joanny Bia³ek, Ani Szuster, £ukasza Kasprzyka, Zosi Spojdy, Zuzanny Olesiñskiej oraz Kingi Jabczyk.

Utalentowani polscy studenci

Sylwetka ka¿dego pisz¹cego jest niezwykle ciekawa, dlatego te¿ krótko przedstawiê ka¿dego twórcê. Joanna Bia³ek jest magistrem filologii czeskiej, s³uchaczem studium dla t³umaczy jêzyka angielskiego oraz studentk¹ filologii macedoñskiej. Uwielbia uczyæ siê ró¿nych dziwnych jêzyków i tworzyæ s³owniki tematyczne. O swojej twórczoœci szczerze opowiada, i¿ nie wie czy umie pisaæ, bo co jednych zachwyca, to innych odrzuca. Ania Szuster, studentka bohemistyki, talent pisarski pragnê³aby rozwijaæ przek³adaj¹c poezjê niemieck¹ i czesk¹ Zainteresowanie i wk³ad Ani w promowanie m³odych pisz¹cych zas³uguje na gratulacje i podziêkowania. Wœród utalentowanych mamy kolejnego magistra filologii czeskiej – £ukasza Kasprzyka. Jest nie tylko poet¹, ale równie¿ muzykiem. Niegdyœ wspó³pracowa³ z zespo³em art-rockowym Tan oraz rapuj¹cym Legendarni 690. Zarówno jego twórczoœæ oraz osobowoœæ cechuje sceptyczny optymizm. Studentkê filologii macedoñskiej Zosiê Spojdê nie musia³am d³ugo namawiaæ do wziêcia udzia³u w tym projekcie. Pogodna i uœmiechniêta, ciep³a i optymistyczna – ca³a Zosia. Zuzanna Olesiñska jest studentk¹ filologii s³owiañskiej – bohemistyki. Ta poetka ma ju¿ na swoim koncie kilka publikacji w³asnej twórczoœci. Mo¿e poszczyciæ siê znajomoœci¹ jêzyków: czeskiego, serbskiego, angielskiego oraz francuskiego. I na koniec coœ o mnie. Podobnie jak wiêkszoœæ autorów jestem studentk¹ bohemistyki. Obok muzyki i Tatr, literatura czeska pasjonuje mnie coraz bardziej.

Artemisia VII

VII numer almanachu Artemisia zosta³ wydany przez Uniwersytet Œl¹ski w Opawie. Oprócz wierszy, tradycyjnie ju¿, ozdobiono tomik obrazami oraz szkicami czeskich artystów. Pieczê nad t¹ edycj¹ powierzono mgr Martinowi Pelcowi i Soni Kazderowej. Nale¿y podkreœliæ, i¿ polskie utwory zosta³y przet³umaczone na jêzyk czeski. To zadanie zrealizowali polscy studenci przebywaj¹cy w Opawie w ramach programu Socrates/Erasmus. Korektê owych przek³adów przeprowadzi³ dr Libor Martinek. Nota bene, przy drukowaniu polskich tekstów pojawi³y siê k³opoty, poniewa¿ czeska drukarnia nie posiada³a zaprogramowanej polskiej czcionki i trzeba by³o ¿mudnej i poch³aniaj¹cej czas pracy, aby zbiorek przyj¹³ satysfakcjonuj¹c¹ formê.

Gazeta uniwersytecka

W gazecie opawskiej Noviny Slezské univerzity w czerwcu 2006 roku pojawi³a siê informacja o rozpoczêciu miêdzynarodowej wspó³pracy czesko-polskiej. Autorka – Soòa Kazderová – wymienia wszystkich m³odych polskich twórców bior¹cych udzia³ w przedsiêwziêciu. Zachêca równie¿ do zapoznania siê ze stron¹ internetow¹ www.artemisia.wz.cz.

Podziêkowania i gratulacje

Dziêkujê wszystkim osobom zaanga¿owanym w powstawanie tego numeru Artemisii. Ta wspó³praca nie by³aby tak owocna, gdyby nie otwartoœæ i wielki zapa³ pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Œl¹skiego w Opawie oraz Ko³a Naukowego Slawistów Œwiatowid. Gratulujê wszystkim m³odym poetom – polskim i czeskim!

Plany na przysz³oœæ

Planujemy wieczór (bardziej spotkanie) z poezj¹ w ramach czeskich Juwenaliów (czes. – Majáles) w Opawie. Mo¿e tym razem pojedziemy?