Wyk³ad w konsulacie
dodany: 01.12.2006 | autor: Joanna Wilga
Takie sobie zwyk³e leniwe popo³udnie. Cz³owiek przechadzaj¹c siê szarymi uliczkami nawet nie ma pojêcia, jakie ciekawe rzeczy dziej¹ siê w jego okolicy. A tu w œrodê 22 listopada 2006 roku, w Konsulacie Generalnym Republiki Czeskiej w Katowicach, dziêki uprzejmoœci Konsula Josefa Byrtusa odby³o siê fantastyczne spotkanie.
Forum M³odych Dyplomatów z pomoc¹ Konsulatu przygotowa³o cykl wyk³adów Bli¿ej s¹siada. Koordynatorem projektu jest Pan Krzysztof Dominek. Wyk³ady maj¹ byæ poœwiêcone przybli¿eniu problemów i wyzwañ, jakim stawia³y (i nadal stawiaj¹) czo³a Czechy.
Œrodowe – inauguracyjne spotkanie dotyczy³o polityki bezpieczeñstwa europejskiego z czeskiej perspektywy. Moderatorem spotkania by³ Aleksander Kotulecki – przewodnicz¹cy Przedstawicielstwa Forum M³odych Dyplomatów na Œl¹sku. Z wielu znamienitych goœci zaproszenia przyjêli miêdzy innymi: Rektor UŒ Prof. dr hab. Janusz Janeczek, przedstawiciele Urzêdu Wojewódzkiego czy na przyk³ad nasz Szanowny Pan dr Dariusz Tkaczewski. Warszawskie centrum dowodzenia FMD reprezentowa³a Marta Mulik. Resztê s³uchaczy stanowili studenci ró¿nych specjalnoœci, zarówno z kierunków, takich jak prawo, politologia czy dyplomacja, jak i filologia czeska czy pedagogika. Impreza by³a kameralna, ale mia³a swój niesamowity klimat, stworzony niew¹tpliwie przez gospodarza i zarazem prelegenta – Konsula RCz w Katowicach Pana Josefa Byrtusa. Ju¿ na wstêpie uj¹³ on goœci (szczególnie damsk¹ czêœæ publicznoœci) swoj¹ otwartoœci¹ i poczuciem humoru. Ka¿dy z uczestników zosta³ poczêstowany gad¿etami i folderami promuj¹cymi Czechy (Strategia promocyjna RCz to kolejny wyk³ad cyklu, na który ju¿ dziœ gor¹co zapraszam – wiêcej na www.slask.diplomacy.pl).
Zanim rozpoczê³a siê czêœæ w³aœciwa spotkania, konsul Byrtus odznaczy³ Krzy¿em Legionistów (odznaczenie Stowarzyszenia Kombatantów Wojennych Republiki Czeskiej) Rektora Uniwersytetu Œl¹skiego Janusza Janeczka w podziêkowaniu za wk³ad we wspó³pracê polsko-czesk¹. Profesor Janeczek zosta³ doceniony za, jak sam stwierdzi³, dyplomacjê rektorsk¹, ukierunkowan¹ na dobro m³odzie¿y (by³ on wspó³inicjatorem stworzenia zwi¹zku œl¹skich uniwersytetów).
Czêœæ merytoryczn¹ spotkania konsul Byrtus zacz¹³ od przedstawienia lektur, które mog¹ przybli¿yæ strategiê RCz w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeñstwa – ale od razu te¿ doda³, ¿e Czechy s¹ w trakcie zmiany rz¹du, wiêc nie wiadomo czy nastêpcy bêd¹ ow¹ politykê kontynuowaæ.
Wyk³ad mimo, i¿ porusza³ powa¿ne tematy, przerywany by³ komentarzami bardziej z przymru¿eniem oka. Konsul przywo³a³ na przyk³ad historiê naszego s¹siedztwa w czasie socjalizmu, gdy to dzieli³a nas granica przyjaŸni, której nijak nie mo¿na by³o przekroczyæ... poniewa¿ naje¿ona by³a drutem kolczastym. Dzisiaj granice s¹ otwarte, a Czechy razem z Polsk¹ znalaz³y siê w strukturach NATO i UE.
Je¿eli chodzi o program zbrojeñ to Republika Czeska stawia na specjalizacjê. Maj¹ tylko 35 tysiêcy ¿o³nierzy i 12 czo³gów, ale za to najlepsze oddzia³y chemiczne i radary o nazwie Vìra. Armia w Czechach jest w pe³ni zawodowa, a na ka¿de wolne miejsce w jej strukturach zg³asza siê oko³o 200 chêtnych (jest to spowodowane presti¿em, gwarancj¹ zatrudnienia i zabezpieczeniem socjalnym)!
Czechy bardzo powa¿nie podchodz¹ do kwestii walki z globalnym terroryzmem – uwa¿aj¹ go za g³ówny powód, dla którego Unia Europejska musi siê zjednoczyæ we wspólnej polityce bezpieczeñstwa i obrony. Kraje Unii powinny, zdaniem Czech, stworzyæ si³y szybkiego reagowania, ale nie jako konkurencja dla si³ NATO, tylko coœ zupe³nie odrêbnego, potrzebnego z dnia na dzieñ – nawet w sytuacjach kryzysowych, nie tylko zbrojnych.
Z sali pad³o pytanie o politykê energetyczn¹ i stosunek wzglêdem zakrêcania kurka przez Rosjê. W odpowiedzi konsul stwierdzi³, ¿e Czechy rozs¹dnie stawiaj¹ na wielokierunkowe zabezpieczenie energetyczne, bo na przyk³ad Algieria czy Libia to tak¿e partnerzy w kwestii ropy i gazu. Dodatkowo planowane jest odrdzewianie zapomnianego ruroci¹gu przez S³owacjê oraz budowa kolejnej elektrowni atomowej.
W kwestii innych konfliktów œwiatowych (jak weto Polski w sprawie Rosji, czy nuklearne plany Korei P³n.) Czechy zajmuj¹ pozycjê wywa¿onego obserwatora, który jest przeciwny drastycznym posuniêciom. Wynika to po prostu z mentalnoœci naszych po³udniowych s¹siadów, którzy s¹ bardziej skorzy do biesiad, ni¿ bijatyk.
Á propos biesiad – na koniec spotkania przygotowano ma³y poczêstunek i dyskusja toczy³a siê dalej w kuluarach. Ka¿dy mia³ okazjê porozmawiaæ z Panem konsulem, a i rozmowy w gronie samych studentów by³y bardzo ciekawe.
Nastêpne spotkanie ju¿ 13 grudnia o 15:30 – Strategia promocyjna Republiki Czeskiej. Zg³oszenia proszê przesy³aæ mailem na adres: konsulat.res@diplomacy.pl
|