Powrót do

-> strona g³ówna

Relacja z Przegl¹du Filmu S³owackiego

dodany: 07.12.2005 | autor: Anna Pyzio³ek


W dniach 18-24 listopada br. w katowickim kinie Œwiatowid odby³ siê Przegl¹d Filmu S³owackiego – M³ode kino s³owackie. Na uroczystym otwarciu imprezy nie zabrak³o przedstawicieli warszawskiego Instytutu S³owackiego, Slovenského Filmového Ústavu, Konsula Honorowego Republiki S³owackiej w Katowicach, wyk³adowców Instytutu Filologii S³owiañskiej Uniwersytetu Œl¹skiego – osób zwi¹zanych z organizacj¹ ca³ego przedsiêwziêcia. Nie zabrak³o oczywiœcie i widzów, którzy szczególnie licznie przybyli do kina w³aœnie w dniu otwarcia Przegl¹du. W tym dniu na wszystkich przyby³ych goœci czeka³ poczêstunek: koreczki serowe, bia³e i czerwone wino, sok pomarañczowy. Mi³a, kameralna atmosfera Przegl¹du zachêca³a do rozmów na temat kina i kultury S³owacji. Nietrudno by³o równie¿ us³yszeæ jêzyk s³owacki, a to ze wzglêdu na obecnych na Przegl¹dzie S³owaków i s³owacystów. Te kilka dni by³o prawdziw¹ uczt¹ dla mi³oœników kina naszych po³udniowych s¹siadów. Oprócz mo¿liwoœci obejrzenia ciekawych filmów, widzowie mieli okazjê do porównania stanu rodzimej kinematografii z tym, co robi¹ nasi s¹siedzi.

W pierwszy dzieñ imprezy obejrzeæ mogliœmy film Kruté radosti, bêd¹cy d³ugometra¿owym debiutem Juraja Nvoty. Fabu³a filmu osadzona jest w latach 30-tych XX wieku, tu¿ przed wojn¹. Historia skomplikowanych relacji m³odej dziewczyny z jej ambitnym ojcem, z którym spotyka siê bêd¹c ju¿ prawie doros³a, rozgrywa siê w naturalnej, bardzo malowniczej scenerii wsi. Pod fasad¹ uporz¹dkowanego i spokojnego ¿ycia skrywaj¹ siê namiêtnoœci, pasje, emocje, nienawiœæ, a tak¿e próby poszukiwania w³asnej to¿samoœci i miejsca w œwiecie.

Drugiego dnia w katowickim kinie wyœwietlany film Hana a jej bratia, w re¿yserii Vladimíra Adáska – pogodna, liryczna opowieœæ o wiêŸniu wolnoœci, rozgrywaj¹ca siê w œrodowisku miejskim. Fabu³a rozwija siê dwutorowo – jedn¹ liniê tworz¹ wydarzenia, maj¹ce miejsce w kabarecie, drug¹ – to, co dzieje siê w rodzinie g³ównego bohatera Martina. Bohaterowie kabaretu ¿yj¹ w pozornie ca³kowicie odmiennym œwiecie w porównaniu ze œwiatem zwariowanej rodziny Martina. Rodziców, ciotki, wujów i kuzynów Martina postrzegamy jego oczami, podobnie jak innych ludzi, których spotyka on codziennie w swoim ¿yciu. Ka¿dy bohater tej historii ma swoje problemy i rozwi¹zuje je na swój sposób. Martin, osaczony sieci¹ skomplikowanych zwi¹zków, poszukuje kogoœ, kto go zrozumie.

Trzeciego dnia widzowie zobaczyæ mogli film Evy Borušovièovej Vadí nevadí. Akcja filmu toczy siê w Bratys³awie i jej okolicach podczas jednego weekendu. Prezenter radiowy Galager, siedz¹c przed mikrofonem alternatywnej stacji radiowej, zapowiada trudn¹ noc i jeszcze trudniejszy weekend. Okazuje siê, ¿e mia³ racjê. Pašo, konfliktowy wokalista, w³aœnie zosta³ wyrzucony z zespo³u. Jasmína, zmêczona kilkugodzinn¹ prac¹ kelnerki w jednej z kafejek, za chwilê ma obronê pracy dyplomowej. Ze spotkania tej dwójki bohaterów nie mo¿e wynikn¹æ nic dobrego. Stopniowo na scenie pojawia siê coraz wiêcej postaci, a sytuacja coraz bardziej siê komplikuje. Nie jest ³atwo przetrwaæ do poniedzia³ku, odk¹d (jak stwierdza jeden z bohaterów) S³owacja upodobni³a siê do W³och; tym trudniej, ¿e S³owaków jest niewielu i wszyscy tu siê znaj¹.

21 listopada, w poniedzia³kowy wieczór zobaczyæ mo¿na by³o Útek do Budína, którego re¿yserem jest Miloslav Luther. Film przedstawia pasje, pora¿ki i rozczarowania tych, którzy doœwiadczyli dramatów ¿ycia w Pradze, na S³owacji, w Budapeszcie i w Wiedniu w czasie wielkich przemian politycznych i spo³eczno-ekonomicznych po I wojnie œwiatowej i rozpadzie Monarchii Austro-Wêgierskiej. W opowieœæ o mi³oœci Jany i Tomasza, Czeszki i S³owaka, autorzy wpisuj¹ g³êbsze znaczenia, ods³aniaj¹ce dodatnie i ujemne strony wspó³istnienia obydwu narodów. Twórcy filmu, przedstawiaj¹c z perspektywy czasu homogeniczny obraz ówczesnej doby, wychwytuj¹ wewnêtrzn¹ pulsacjê przemian i witalnoœæ Europy Œrodkowej w tamtym okresie. Obok filmu d³ugometra¿owego nakrêcono równie¿ piêcioodcinkowy serial telewizyjny pod tym samym tytu³em.

Wtorkowy wieczór urozmaiciæ mogliœmy sobie wybieraj¹c siê na film O dve slabiky dozadu. Ogl¹daj¹c film Kataríny Šulajovej œledziæ mogliœmy losy piêknej studentki Akademii Sztuk Piêknych, Zuzany. G³ówna bohaterka filmu jest niezale¿na, jej rodzice nie troszcz¹ siê o ni¹, a ona czasami odwiedza swoj¹ ekscentryczn¹ babkê, któr¹ bardzo lubi. Jak wszyscy m³odzi ludzie, Zuzana wie, czego chce, choæ niekiedy traci punkt zaczepienia: kiedy powinna byæ na uczelni – jest w pracy, a bêd¹c na uczelni – zasypia. Zafascynowana przystojnym mê¿czyzn¹ pakuje siê i wyje¿d¿a do Pary¿a, ¿eby z nim byæ... Ale mi³oœæ szybko siê koñczy i Zuzana znowu dryfuje pomiêdzy szko³¹ a prac¹. Gra w reklamach, pracuje w dubbingu. Nie ma problemów z pieniêdzmi, jej problem stanowi¹ relacje z innymi ludŸmi. Poszukuj¹c w³aœciwego mê¿czyzny, nie zdaje sobie sprawy, ¿e w rzeczywistoœci jest na drodze do odnalezienia samej siebie.

W przedostatni dzieñ Przegl¹du mo¿na by³o siê zapoznaæ z bardzo m³odym kinem s³owackim, œroda bowiem zarezerwowana by³a dla studentów s³owackich szkó³ filmowych oraz ich krótkich form filmowych. Zobaczyæ mo¿na by³o takie etiudy jak Lásko ma, Hra, U Vinca, Z Ulice, Noc v hoteli, Super Super Man, Taneèník i Super-man. Listy dialogowe dwóch z tych etiud t³umaczyli studenci naszego wydzia³u.

Na zamkniêcie Przegl¹du organizatorzy wybrali film Michaeli Pavlátovej – Neverné hry. Obraz przedstawia historiê Ewy, pianistki, która wyje¿d¿a za swoim mê¿em Petrem, muzykiem i kompozytorem, do ma³ej wsi na pograniczu s³owacko-wêgierskim. Peter mo¿e tu w spokoju komponowaæ, ale dla Ewy miejsce to oznacza niemo¿noœæ samorealizacji zawodowej. Czuje siê oderwana od swojej rodziny i przyjació³ w Pradze. Ich samotnoœæ we dwoje zostaje przerwana przez przyjazd Andreja wraz z dwiema kobietami, którzy zamieszkuj¹ w domku letniskowym. Niewierne gry to historia o mi³oœci, niewiernoœci, ludzkich niepowodzeniach i poszukiwaniu to¿samoœci. Wspania³e zdjêcia Martina Štrby nasycaj¹ zwyk³e momenty jedynymi w swoim rodzaju uczuciami wzruszenia. Wszystkie filmy prezentowane w ramach przegl¹du s¹ niew¹tpliwie filmami wartymi tego, by je zobaczyæ, co polecam równie¿ tym, którzy z ró¿nych przyczyn nie mieli okazji zobaczyæ ich w czasie trwania imprezy. S³owackie kino nie ma mo¿e zbyt wiele wspólnego z agresywnymi, przekoloryzowanymi, pe³nymi silikonu i plastiku superprodukcjami rodem z Hollywood, filmami przyci¹gaj¹cym do kin rzeszê widzów... Filmy s³owackie cechuje specyficzna poetyka, coœ, co trudno uchwyciæ. W³aœnie dlatego warto je znaæ, warto bywaæ na takich przegl¹dach. Wszyscy mamy nadziejê, ¿e dziêki dalszej wspó³pracy organizatorów tej wyj¹tkowej imprezy kulturalnej, okazji ku temu, by je obejrzeæ bêdzie coraz wiêcej.