Powrót do

-> strona g³ówna

KNS Œwiatowid w Opawie

dodany: 05.12.2005 | autor: Tymoteusz Cudny


Ko³o Naukowe Slawistów Œwiatowid pojawi³o siê w Opawie 25 listopada 2005 oko³o godziny 11.00. W rektoracie opawskiego Uniwersytetu Œl¹skiego zostaliœmy powitani przez rzecznika prasowego – pana mgr. Ivana Augustina. To on przygotowa³ program naszej wizyty. Na spotkaniu obecny by³ równie¿ mgr Jiøi Šíl, cz³onek Stowarzyszenia studentów i przyjació³ Uniwersytetu Œl¹skiego w Opawie, który opiekowa³ siê nami podczas ca³ego naszego pobytu. Panowie zapoznali nas z przygotowanym dla nas harmonogramem, pokrótce omówili strukturê i historiê Uniwersytetu oraz oprowadzili nas po budynku rektoratu. Zaznaczyæ trzeba, ¿e dawniej w budynku tym mieœci³y siê koszary. Przy wejœciu wisi tablica, która wczeœniej znajdowa³a siê przy drzwiach owych koszar.

Po kwaterunku i obiedzie, nieco spóŸnieni, dotarliœmy do Instytutu Fotografii Artystycznej. Tam pan mgr Jiøí Siostrzonek opowiedzia³ nam o studiach oraz o najbardziej znanych fotografach, którzy ukoñczyli naukê w Opawie. W zwi¹zku z tym, ¿e ów wyk³ad by³ bardzo krótki, Instytut Fotografii Artystycznej obieca³, ¿e odwiedzi nas w Katowicach i w Sosnowcu z cyklem pokazów i wyk³adów. Zwiedziliœmy te¿ budynki Instytutu oraz zobaczyliœmy wystawê prac dyplomowych.

Po krótkiej przerwie przy czeskim piwie udaliœmy siê na wyk³ad dr. Libora Martinka o literaturze polskiego i czeskiego Œl¹ska. Wyk³ad ostatecznie przerodzi³ siê w swobodn¹ rozmowê o problemach t³umaczeñ polsko-czeskich, a tak¿e o stereotypach i mentalnoœci obu narodów. Pad³ pomys³ uczestnictwa naszych studentów w wieczorku poetyckim, który ma odbyæ siê w przysz³ym semestrze w Opawie. Zwieñczeniem imprezy mia³oby byæ wydanie tomiku zaprezentowanych wierszy. Dr Libor Martinek zadeklarowa³ siê, ¿e przet³umaczy polskie wiersze na jêzyk czeski. Planowane jest równie¿ podobne spotkanie w Sosnowcu, z udzia³em polonistów z Opawy. Miejmy nadziejê, ¿e wszystkie te plany nie spal¹ na panewce.

Wieczorem, kiedy ju¿ wys³uchaliœmy wszystkich wyk³adów, ruszyliœmy na spotkanie ze Stowarzyszeniem studentów i przyjació³ Uniwersytetu Œl¹skiego w Opawie, czyli odpowiednikiem naszego Ko³a Naukowego. Jednak bêd¹c doœæ zmêczonymi po bardzo aktywnym dniu szybko padliœmy w objêcia Morfeusza.

Rano, czêœæ naszej grupy, maj¹ca mniej problemów ze wstawaniem, ruszy³a w okolice Hluèína, aby wraz z Klubem Historyków zwiedzaæ czeskie umocnienia budowane w latach 1935-1938. Ca³oœæ umocnieñ by³a wzorowana na francuskiej linii Maginota, jednak jak na ironiê, Czesi nie wykorzystali jej ani razu, gdy¿ w 1938 roku umocnienia te przesz³y w rêce niemieckie na mocy traktatu monachijskiego. Klub Historyków uzupe³ni³ informacje przekazane nam przez przewodnika, a my zrobiliœmy sobie kilka zdjêæ przy czo³gach T-34. Dosz³o te¿ do ma³ej potyczki na œnie¿ki, ale nie mo¿na jednoznacznie powiedzieæ, kto wygra³, bo obie strony zaprzesta³y dzia³añ wojennych z powodu nieznoœnego zimna.

Ta czêœæ Ko³a, która pozosta³a w Opawie, oddawa³a siê zwiedzaniu miasta lub po prostu s³odkiemu lenistwu. Wieczorem jednak udali siê na festiwal sztuki alternatywnej Pohyb-Zvuk-Prostor.

Niedziela by³a najspokojniejszym dniem. Nie przewidziano dla nas ¿adnych oficjalnych spotkañ. Obejrzeliœmy jeszcze to, czego w Opawie nie widzieliœmy w dniach poprzednich, a potem najró¿niejszymi œrodkami transportu wróciliœmy do Polski.

W tym miejscu pozostaje nam tylko podziêkowaæ Uniwersytetowi Œl¹skiemu w Opawie za goœcinê i naprawdê ciep³e przyjêcie. Podziêkowania nale¿¹ siê te¿ polskim organizatorom tego wyjazdu, czyli dr. Dariuszowi Tkaczewskiemu oraz mgr. £ukaszowi Godeckiemu. Teraz czekamy na rewizytê na Uniwersytecie Œl¹skim w Katowicach.