Konferencja slawistyczna w Opolu
dodany: 03.05.2005 | autor: Karol Marek, Micha³ £yszczarz
W dniu 11 kwietnia 2005 roku odby³a siê w Opolu konferencja 1000 lat kontaktów Polski i Czech zorganizowana przez Ko³o Naukowe Slawistów Uniwersytetu Opolskiego. Wziêli w niej udzia³ trzej reprezentanci Uniwersytetu Œl¹skiego, a dok³adnie Ko³a Naukowego Slawistów i Miêdzywydzia³owego Stowarzyszenia Dziennikarzy Mosty - Sekcji Antropologicznej : Mira Starobrzañska i autorzy tej w³aœnie relacji, Micha³ £yszczarz i Karol Marek.
Choæ ciê¿ko by³oby powiedzieæ, ¿e podczas konferencji sala pêka³a w szwach, to kilkanaœcie obecnych osób okazywa³o prawdziwe i ¿ywe zainteresowanie tematem. Na sali oprócz studentów zasiedli tak¿e pracownicy naukowi, w tym Pan prof. dr hab. Jacek Baluch.
Traf chcia³, ¿e zaszczyt wyg³oszenia pierwszego referatu przypad³ nam w udziale. Nasze wyst¹pienie poœwiêciliœmy wydarzeniu o olbrzymim znaczeniu w powojennej historii Czechos³owacji, mianowicie Praskiej Wioœnie 1968. Naœwietliliœmy w nim udzia³ Polski w wydarzeniach w Czechos³owacji, zarówno jej wk³ad polityczny jak i militarny.
Kolejne wyst¹pienie poœwiêcone by³o zupe³nie innej tematyce. Referentka Agata Dziedzic z Uniwersytetu Wroc³awskiego wyg³osi³a referat zatytu³owany Fenomen sukcesu. O popularnoœci Michala Viewegha. Stanowi³ on przybli¿enie osoby i twórczoœci tego niezbyt popularnego w Polsce pisarza.
Trzeci referat tego dnia wyg³osi³a Gabriela Gañczarczyk z Uniwersytetu Miko³aja Kopernika w Toruniu. Tytu³ tego referatu brzmia³ Kszta³towanie siê to¿samoœci Niemców ¿yj¹cych na terenie Czech (g³ównie Sudetów) oraz czynniki wp³ywaj¹ce na jej przemiany w okresie I Republiki. Referentka przedstawi³a nie tylko antagonizmy niemiecko-czeskie po dojœciu w Niemczech Hitlera do w³adzy, ale tak¿e opisa³a przyk³ady wspó³dzia³ania pomiêdzy spo³eczeñstwem czeskim a mniejszoœci¹ niemieck¹ w Czechos³owacji.
Kolejny referat, zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny ze wszystkich, wzbudzi³ najwiêcej emocji. Jego tytu³ brzmia³: Wulgarnoœci wspó³czesnego jêzyka czeskiego. Referat si³¹ rzeczy obfitowa³ w niecenzuralne s³owa i zwroty, poniewa¿ jednak by³ to tekst naukowy, podparty bogat¹ literatur¹, autorce nale¿¹ siê s³owa uznania za odwagê w wyborze tematu, a tak¿e za rzetelnoœæ przedstawionej pracy.
Ostatnim referatem tego dnia by³o wyst¹pienie Micha³a S³omki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytu³owane: Rozpamiêtywanie przesz³oœci w kontaktach polsko-czeskich. Zarys tematyki i przyk³ad analizy. Poniewa¿ jest to temat szalenie rozleg³y, autor skupi³ siê na relacjach z naszymi po³udniowymi s¹siadami przed II wojn¹ œwiatow¹. Podobnie jak we wczeœniejszym referacie o stosunkach czesko-niemieckich, tak¿e i tu wiêcej miejsca poœwiêcone by³o wspó³pracy ni¿ antagonizmom. Przyk³adem zainteresowania Czechów polsk¹ histori¹ by³a wystawa poœwiêcona Powstaniu Styczniowemu, zorganizowana w Hradec Kralove w 1933. Imprezami towarzysz¹cymi wystawie by³y spotkania z ¿yj¹cymi uczestnikami polskiego zrywu niepodleg³oœciowego. W napiêtych przed II wojn¹ œwiatow¹ relacjach miêdzy Polsk¹ a Czechos³owacj¹ takie zbli¿enia na p³aszczyŸnie kulturalnej mia³y du¿e znaczenie dla pojednania zwaœnionych narodów. Zainteresowanie, z jakim spotka³a siê ta wystawa by³o bardzo du¿e, przeros³o nawet spodziewania organizatorów.
Na zakoñczenie odby³ siê konkurs dla gimnazjalistów, sprawdzaj¹cy ich wiedzê o Czechach. Pytania o ró¿nym stopniu trudnoœci nie sprawia³y zwykle wiêkszych problemów dobrze przygotowanym do konkursu dzieciom. Nie oby³o siê równie¿ bez akcentów humorystycznych - na pytanie: Pod czyim panowaniem znajdowali siê Czesi przed okresem tzw. odrodzenia narodowego?, pad³a odpowiedŸ: CCCP.
Wieczorne spotkanie integracyjne pozwoli³o na zawarcie nowych, interesuj¹cych znajomoœci, które (miejmy nadziejê) w przysz³oœci zaowocuj¹ wspó³prac¹ na polu naukowym i nie tylko.
|