Dni Kultury ¯ydowskiej
dodany: 15.01.2004 | autor: Ania Szuster
Pod koniec paŸdziernika w Warszawie, w Instytucie S³owackim, zorganizowane zosta³y Dni Kultury ¯ydowskiej. Organizatorami tego trzydniowego spotkania by³y: Ambasada Republiki S³owackiej w Polsce, Instytut S³owacki w Warszawie, Muzeum Kultury ¯ydowskiej w Bratys³awie oraz ¯ydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Patronat nad inicjatyw¹ objêli: Pani Magda Vášáryková – Ambasador Republiki S³owackiej oraz Pan Szewach Weiss – Ambasador Pañstwa Izrael.
W bogatym programie znalaz³y siê wernisa¿ wystawy fotografii Andrzeja Bana Bratys³awowski grobowiec Chatama Sofera oraz Viery Kamenickej W przemianach czasu, a tak¿e koncert kameralny pieœni ¿ydowskich LECHAYIM w wykonaniu Marii Repkovej i Ervína Schönhausera, z akompaniamentem Milana Dubovskiego.
Viera Kamenicka jest absolwentk¹ Technikum Przemys³u Artystycznego w Bratys³awie. Od 1967 roku pracuje jako fotograf w instytucjach kulturalnych. Swoje prace prezentowa³a min.: na S³owacji, w USA, w Izraelu i Uzbekistanie, gdzie spotka³y siê z zainteresowaniem publicznoœci. Jednym z tematów inspiruj¹cych jej twórczoœæ jest osobliwoœæ postaci, najznamienitszego przedstawiciela ¿ydowskiej ortodoksji w Bratys³awie – Chatami Sofera.
Andrzej Ban jest fotografem i publicyst¹, autorem reporta¿y w s³owackiej i zagranicznej prasie. By³ wielokrotnym kuratorem wystaw organizowanych podczas Miesi¹ca Fotografii w Bratys³awie, jest autorem artyku³ów o fotografii, lektorem warsztatów fotograficznych na Letniej Szkole Fotografii w Popradzie. Obecnie mieszka w Bratys³awie.
Milan Dubovsky jest absolwentem kompozycji na VŠMU (Akademia Muzyczna), twórca opery dzieciêcej Tajemniczy Klucz wystawionej w 2000 roku na scenie Teatru Narodowego w Bratys³awie. Znakomity pianista, autor programów do kameralnych koncertów operowych i operetkowych oraz musicali. Oprócz powy¿szych prezentacji wyg³oszone zosta³y referaty zwi¹zane z tematyk¹ Dni ¯ydowskich.
Dni Kultury ¯ydowskiej pozwoli³y poznaæ niezwyk³¹ kulturê narodu ¿ydowskiego oraz spojrzeæ na stolicê S³owacji – Bratys³awê – jako na miasto, które przez wieki by³o miejscem otwartym i miejscem krzy¿uj¹cych siê szlaków wojsk i handlarzy, przede wszystkim zaœ kultur.
|