Powrót do

-> strona g³ówna

IV Ogólnopolskie Dni Bohemistów w Katowicach

dodany: 05.06.2001 | autor: Marcelina Tobór, dr Dariusz Tkaczewski


Ju¿ od czterech lat bohemiœci z ca³ej Polski spotykaj¹ siê w kwietniu lub maju na corocznych Dniach Bohemistów. W tym roku organizatorem by³ oœrodek katowicki czyli Instytut Filologii S³owiañskiej Uniwersytetu Œl¹skiego w Sosnowcu. Tradycj¹ jest, ¿e nadzór programowo-organizacyjny nad impreza sprawuje lektor jêzyka czeskiego - w naszym wypadku wspania³a pani mgr Jolanta Najder. G³ównym organizatorem jednak (wraz z pani¹ lektor) by³o Ko³o Naukowe Slawistów Œwiatowid, którego opiekunem jest dr Dariusz Tkaczewski. Cz³onkami Ko³a s¹ praktycznie sami bohemiœci, tak wiêc prawie wszyscy byli zaanga¿owani w przygotowania do naszego œwiêta....

Przygotowania do tej imprezy trwa³y pe³n¹ par¹ ju¿ od d³u¿szego czasu (prawie pó³ roku), a w ostatnich dniach przed rozpoczêciem IV Dni Bohemistów mo¿na by³o odczuæ coraz to bardziej nerwow¹ atmosferê. Ka¿dy chcia³, aby Dni zorganizowane przez nas wypad³y jak najlepiej i zapad³y w pamiêæ przyjezdnych goœci jako najbardziej atrakcyjne z dot¹d zorganizowanych, co jak myœlê z wielkim powodzeniem siê nam uda³o. Zarówno goœcie tzn. wyk³adowcy z innych oœrodków jak i studenci - bohemiœci - z innych oœrodków, stwierdzili, ¿e by³y to najbardziej udane Dni Bohemistów ze wszystkich dotychczas zorganizowanych.

Byliœmy gotowi i spodziewaliœmy siê przyjazdu ok. 60 goœci i studentów ze wszystkich oœrodków tzn. z: Krakowa, Opola, Poznania, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wroc³awia. Nie-stety, nasze wysi³ki organizacyjne nie zosta³y docenione przez wszystkich i z niektórych oœrodków nie pojawi³ siê ¿aden wyk³adowca i student; na szczêœcie dotar³y do jury z tych uniwersytetów wyniki Konkursów. Jednak nie zraziliœmy siê obojêtnoœci¹ kolegów (w tym równie¿ slawistów z Katowic i Sosnowca) wobec naszych starañ i postanowiliœmy tym bardziej wypaœæ jak najlepiej, a przy tym dobrze siê bawiæ...

Nieoficjalnie Dni Bohemistów rozpoczê³y siê w niedzielê 13. maja, obradami jury Konku-su przek³adowego i Konkursu eseistycznego. Oba te Konkursy odbywaj¹ siê ju¿ tradycyjnie w ramach tych w³aœnie Dni. Przyznano jedno, pierwsze miejsce w Konkursie eseistycznym. Miej-sce to zaj¹³ Wojciech Zwoliñski. W Konkursie przek³adowym nagrody przyznano w dwóch kategoriach: prozy i poezji. Miejsce pierwsze w kategorii prozy zajê³a Katarzyna Uczkiewicz, w kategorii poezji zwyciê¿y-³a Ma³gorzata Kowalewska. My cieszyliœmy siê ogromnie z drugiego miejsca w kategorii poezji, które zosta³o przyznane naszej kole¿ance z roku Stefanii Szostok oraz z trzeciego miejsca w kategorii prozy przy-znanego Magdzie Nobis z IV roku sosnowieckiej bohemistyki. Obrady jury zakoñczy³y siê póŸ-nym wieczorem, gdy¿ jurorzy - lektorzy i polscy wyk³adowcy-bohemiœci z szeœciu oœrodków - d³ugo dyskutowali o przysz³ych Dniach i ich za³o¿eniach programowo-organizacyjnych oraz regulaminach Konkursów. Podsumowano tak¿e tegoroczne Konkursy.

Oficjalnego otwarcia IV Ogólnopolskich Dni Bohemistów dokona³ w poniedzia³ek 14. maja, pan prof. dr hab. Józef Zarek, dyrektor Instytutu Filologii S³owiañskiej UŒ. Uroczystoœæ odby³a siê w Rektoracie Uniwersytetu Œl¹skiego, w Auli Kazimierza Lepszego w Katowicach. Goœcie byli witani - jak przysta³o na slawistów - tradycyjnym s³owiañskim zwyczajem, tzn. chlebem i sol¹, a witali ich nasi koledzy (prezes KNS Cyprian Tyrañski i Joanna Rak) ubrani w œl¹-skie stroje ludowe (Cyprian jako górnik). Swoj¹ obecnoœci¹ zaszczycili nas przedstawiciele Ambasady Rep. Czeskiej w Warszawie pp. Michal Ryšavý i Zbyšek Ondøeka oraz sprawdzony przyjaciel sosnowieckiej bohemistyki, Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach pan Miroslav Bušek, który wraz z pani¹ prorektor prof. dr hab. Zofi¹ Ratajczak wrêcza³ nagrody lau-reatom w poszczególnych kategoriach Konkursów. Mi³o nam by³o goœciæ równie¿ wiceprezy-denta Katowic p. Jerzego Chmielewskiego oraz prodziekana Wydzia³u Filologicznego UŒ p. prof. dr hab. Henryka Fontañskiego.

Po oficjalnym otwarciu Dni Bohemistów, odby³o siê uroczyste spotkanie Konsula General-nego Republiki Czeskiej w Katowicach - pana Miroslava Buška z jurorami i laureatami Konkur-sów. Koktajl mia³ miejsce w Konsulacie Generalnym Republiki Czeskiej w Katowicach.

Kolejnym punktem poniedzia³kowego programu by³ organizowany w Rektoracie UŒ wer-nisa¿ wystawy fotograficznej. Nosi³a ona tytu³ Mury i by³a autorstwa Konsula Handlowego Republiki Czeskiej w Katowicach pana Rudolfa Opatøila. Mo¿na by³o zobaczyæ tam œwietne i sugestywne zdjêcia o takich tytu³ach, jak Droga do domu czy te¿ Brama do raju. Obecnie wystawa prezentowana jest w Czytelni Wydz. Filologicznego w Sosnowcu. PóŸniej przysz³a kolej na te mniej oficjalne, muzyczne punkty programu Dni Bohemistów. Pierwszym z nich by³ koncert ostrawskiej grupy folkowej ŠAJTAR (studenci Wydz. Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Ostrawskiego), która zabawia³a nas ponad dwie godziny czeskimi piosenkami ludowymi. Wspólnie œpiewaliœmy takie piosenki jak Èervenej šáteèku, Kolíne, Ko-líne, Holka modrooká, ale nie zabrak³o te¿ przeboju Heleny Vondraèkové Malovaný džbanku. Koncert podoba³ siê bardzo nie tylko bohemistom i domagano siê ci¹gle bisów, ale muzycy mieli przed sob¹ jeszcze drogê powrotn¹ do Czech, no i wbrew kolejnym proœbom o bisy, koncert niestety siê skoñczy³. Mamy nadziejê, ¿e z Šajtarem spotkamy siê ponownie na Wieczorku slawistycznym...

Wieczorem zabawa przenios³a siê do Jazz Clubu, gdzie bawiliœmy siê przy czeskiej muzyce i ofiarowanych przez sponsorów (Browary Tyskie, firma O.W. z Loštic) czeskim piwie Pilzner i s³ynnych olomouckých tvarùžkach. Przy wystêpach artystycznych ka¿dego z oœrodków bohemistycznych - chwal¹c siê nieskromnie - katowiccy bohemiœci okazali siê najlepsi. Naszym kole¿ankom nie sprawi³o trudnoœci nawet odegranie roli czeskiego karpia czy te¿ szczupaka. Dobrej zabawy nie odmówili sobie nawet nasi wyk³adowcy, a przy wystêpach karaoke zosta³y odkryte nowe talenty wokalne.

Nastêpnego dnia program rozpoczyna³ siê doœæ wczeœnie, bo ju¿ o godzinie 9.30. zapocz¹tkowa³ go wyk³ad p. Jindøicha Koldy (z o³omunieckiej polonistyki) pt. Kare³ Gott - ikona czeskiej kultury popularnej. Myœlê, ¿e po tym humorystycznym wyk³adzie przyby³o fanów nie tylko Karla Gotta, ale i samego Jindøicha Koldy, który tym wyk³adem nas rozbawi³, ale i przekaza³ rzeteln¹ wiedzê faktograficzn¹ (w³¹cznie z archiwalnymi nagraniami filmowymi).

Po wyk³adzie Jindøieha zacz¹³ siê przegl¹d czeskich komedii filmowych pod wspólnym tytu³em Czeski film, czyli Nikt nic nie wie (z wyj¹tkiem polskich bohemistów...). Filmy by³y wyœwietlane w wersji oryginalnej i mogliœmy zobaczyæ zarówno nowoœci, jak i klasykê. Na ten przegl¹d warto by³o siê wybraæ, poniewa¿ grzechem by by³o nie zobaczyæ takich filmów, jak chocia¿by Pelišky, Jára Cimrman, ležící, spící, czy te¿ Hoøí má panenko. Jak siê okaza³o czeskie komedie te¿ mog¹ rozœmieszyæ i wzruszyæ nie tylko bohemistów... Do ju¿ raczej kameralnego zamkniêcia IV Ogólnopolskich Dni Bohemistów dosz³o w piwnicy win Undurraga, gdzie wspólnym œpiewem czeskich piosenek zakoñczyliœmy tegoroczne spotkania polskich bohemistów. Nasi goœcie z Polski (najd³u¿ej towarzyszy³a nam sympatyczna ekipa z Torunia) kierowali siê w stronê dworca PKP...

Myœlê, ¿e IV ODB odbywaj¹ce siê na Uniwersytecie Œl¹skim, zorganizowane przez Ko³o Naukowe Slawistów, mo¿na zaliczyæ do bardzo udanych. Dopisa³a nam pogoda no i nastroje. Przygotowania kosztowa³y wiele osób bardzo du¿o czasu i nerwów oraz zakoñczy³y siê z³apaniem przeziêbienia, ale wszystko siê uda³o i odby³o zgodnie z planem. Mimo tego, i¿ nasz Instytut nie jest mo¿e du¿y, ale w³aœnie w tych dniach tzn. od 13. do 15. maja, mo¿na by³o zauwa¿yæ obecnoœæ bohemistów na terenie Uniwersytetu, a czeska flaga narodowa (i papierowe chor¹giewki) dumnie powiewa³a nad budynkiem Rektoratu UŒ.

Wbrew kr¹¿¹cym nieprzyjaznym opiniom oraz wbrew niesprzyjaj¹cym okolicznoœciom (d³ugi polski weekend), organizatorzy podo³ali ciê¿kiemu zadaniu jakim jest zorganizowanie tego rodzaju ogólnopolskiej imprezy. Nasze IV Dni Bohemistów uznano za najlepsze spoœród dot¹d zorganizowanych, o czym œwiadcz¹ podziêkowania naszych goœci z Polski. Jeden ze studentów-organizatorów otrzyma³ nagrodê, która jest wyró¿nieniem za jego wk³ad w organizacjê imprezy. £ukasz Godecki, bo o nim mowa, za opracowanie ca³ej szaty graficznej IV ODB oraz dzia³alnoœæ dla KNS Œwiatowid pojedzie na wycieczkê do Pragi.

Podsumowuj¹c - by³o œwietnie!.Bohemiœci, którzy do nas nie przyjechaliœcie, ¿a³ujcie! A mnie wypada tylko krzykn¹æ nieskromnie: Gór¹ katowiccy bohemiœci!!!

Do zobaczenia za rok w Toruniu...