Pilzno – miasto piwa...
dodany: 24.12.2006 | autor: Kinga Jabczyk
...choæ nie tylko... warto dodaæ. Bli¿sze poznanie Pilzna nie ogranicza siê jedynie do ca³odziennej degustacji wspomnianego trunku, ale równie¿ sprzyja zapoznaniu siê z atrakcjami turystycznymi, których tutaj na szczêœcie nie brakuje!
Tam, gdzie zbiegaj¹ siê cztery rzeki: Radbuza, Mže, Úslava i Úhlava tam znajduje siê stolica Czech Zachodnich.
Zwiedzaj¹c Pilzno nie mo¿emy pomin¹æ nastêpuj¹cych miejsc: browaru Prazdroj, koœcio³a œw. Bart³omieja, Wielkiej Synagogi, ratusza, Teatru Jozefa Kajetana Tyla oraz Muzeum Etnograficznego.
Wêdrówkê po mieœcie warto rozpocz¹æ od rynku. Powody s¹ dwa: praktyczny – bliskoœæ Informacji Turystycznej, ale i estetyczny – bowiem ju¿ tutaj mo¿emy zapoznawaæ siê z ciekawymi zabytkami. Koœció³ œw. Bart³omieja na pewno do takowych nale¿y. Strzelista wie¿a, która zdobi koœció³ mierzy 102.26 m. wysokoœci. Ta gotycka budowa posiada taras, z którego rozci¹ga siê piêkna panorama miasta oraz widok na pilzneñskie fabryki. W g³ównym o³tarzu koœcio³a mo¿emy podziwiaæ Pilzneñsk¹ Madonnê – gotyck¹ figurê z XIV wieku. Wed³ug legendy wykonawc¹ rzeŸby by³ niewidomy mê¿czyzna, któremu Madonna objawi³a siê, wrêczaj¹c d³uto i m³otek z poleceniem rzeŸbienia. Podczas pracy kierowa³a jego d³oñmi, a kiedy dzie³o zosta³o zakoñczone, przywróci³a mu wzrok, aby móg³ na nie spojrzeæ.
Nieopodal koœcio³a, po pó³nocnej stronie rynku znajduje siê ratusz – bogaty w renesansowe zdobienia. Obok ratusza warto zwróciæ uwagê na Císaøský dùm, bowiem tutaj mieœci siê biuro Informacji Turystycznej. Zwiedzaj¹cego mo¿e zaciekawiæ budynek ozdobiony malowid³ami - dùm U èerveného srdce. G³ówny motyw malunków nawi¹zuje do autentycznego wydarzenia z 1555 r., kiedy arcyksi¹¿ê Tyrolu Ferdynand urz¹dzi³ na rynku turniej.
Podczas spaceru po mieœcie du¿e wra¿enie wywiera Velká synagoga (Wielka Synagoga). Bia³o-br¹zowe wie¿e z czerwonymi kopu³ami nie sposób wprost nie zauwa¿yæ. Budowla reprezentuje styl mauretañsko-romañski. Jest to trzecia co do wielkoœci synagoga na œwiecie. Bo¿nica s³u¿y³a licznej spo³ecznoœci ¿ydowskiej a¿ do drugiej wojny œwiatowej. Od roku 1973 nie odprawia siê tutaj regularnie nabo¿eñstw. W synagodze prezentowane s¹ liczne koncerty oraz wystawy. Warto zatem wybraæ siê na podziwianie orientalnych wnêtrz przy akompaniamencie muzyki.
Trasa turystyczna nie mo¿e pomin¹æ Browaru Prazdroj. Wejœcie na teren browaru przebiega przez ³uk triumfalny. Na zwiedzaj¹cych czeka tutaj wiele informacji zwi¹zanych z procesem warzenia piwa. Oczywiœcie po dok³adnym obejrzeniu pomieszczeñ produkcyjnych i piwnic nastêpuje wyczekiwana degustacja piwa.
Po takiej dawce wra¿eñ zapewne zapragniemy w ciszy i spokoju ukulturalniæ siê w pilzneñskich muzeach. Na pierwszy ogieñ proponowa³abym Západoèeské muzeum (Muzeum Czech Zachodnich). Ekspozycja g³ównie prezentuje liczne wyroby lokalnej sztuki oraz kompletn¹ zbrojowniê poczynaj¹c od XIV wieku. Jako deser, tematycznie zwi¹zany z piwowarstwem, mo¿e pos³u¿yæ Pivovarské muzeum (Muzeum Piwowarstwa). Muzeum znajduje siê w budynku, gdzie dawniej produkowano s³ód. Natomiast dwa zabytkowe domy po wschodniej stronie rynku nale¿¹ do Národopisnégo muzeum (Muzeum Etnograficzne). Tutaj mo¿emy podziwiaæ kolekcje ubrañ mieszkañców Pilzna, sprzêt codziennego u¿ytku oraz przeczytaæ opisy tradycyjnych œwi¹t. Zapraszam do Pilzna!
Bibliografia:
1. S. Adamczak, K. Firlej, W. Krajeñski: Czechy. Polski Przewodnik – Polscy autorzy. Bielsko-Bia³a: Pascal 2000.
2. S. Brook: Praga i Czechy. Przewodnik National Geographic. Warszawa: Wydawnictwo G +J RBA 2003.
3. I. Krousová-¯ur: Czechy. Gospoda pe³na humoru. Kraków: Wygawnicwto Bezdro¿a 2003.
4. Nejkrásnĕjší Památky. Plzeò. Plzeò: Fraus
|