Spacer po centrum Sofii, czyli co mo¿na zobaczyæ w ci¹gu jednego popo³udnia
dodany: 15.09.2006 | autor: Justyna Banaszkiewicz
Miejscem, od którego nale¿a³oby zacz¹æ spacer po Sofii, jest niew¹tpliwie budynek Uniwersytetu Sofijskiego Kliment Ohridski. Dlaczego w³aœnie on? Otó¿ dlatego, ¿e jest naprawdê okaza³y i posiada wspania³¹ tradycjê. Jest pierwszym uniwersytetem za³o¿onym w Bu³garii (1888 r.). Przy g³ównym wejœciu do budynku, po obu stronach schodów, znajduj¹ siê pomniki ofiarodawców – braci: Ewlogija i Christo Georgiewów. To miejsce nazywane jest przez studentów miejscem spotkañ, a to dlatego, i¿ w³aœnie tu przy g³ównym wejœciu m³odzi ludzie umawiaj¹ siê. Za ogromnymi drzwiami znajduje siê hall, w którym wystawione s¹ obrazy bu³garskich malarzy, a wspinaj¹c siê po schodkach dotrzemy do przepiêknej auli, w której odbywaj¹ siê najwiêksze uroczystoœci na uniwersytecie. W budynku znajduje siê równie¿ muzeum uniwersyteckie.
Kontynuuj¹c nasz spacer, nale¿y udaæ siê ul. Cara Oswoboditela w stronê Parlamentu. Budynek Parlamentu zosta³ zaliczony do zabytków kultury bu³garskiej. Wybudowano go w trzech etapach, w latach 1884-1928 – zgodnie z planami wiedeñskiego architekta Jowanowicza. Nad wejœciem wisi dewiza z czasów zjednoczenia Bu³garii: Zjednoczenie to potêga. W 1997 roku budynek zosta³ czêœciowo zniszczony przez protestantów. Naprzeciw niego stoi pomnik poœwiêcony rosyjskiemu carowi za pomoc w wyzwoleniu. Tu¿ za Parlamentem skrêcamy w prawo, i w ten sposób docieramy do g³ównego placu w Sofii – placu Aleksandra Newskiego, na którym znajduje siê najwiêksza zabytkowa œwi¹tynia na Pó³wyspie Ba³kañskim – katedra Aleksandra Newskiego (Александър Невски). Wywiera ona niesamowite wra¿enie, a noc¹ wygl¹da jeszcze piêkniej dziêki oœwietleniu. Na samym zaœ placu, wokó³ cerkwi, czêsto mo¿na spotkaæ tañcz¹ce zespo³y ludowe.
Aleksander Newski zajmuj¹c powierzchniê 3170 km2, mo¿e pomieœciæ 5000 osób. Dzwonnica œwi¹tyni ma wysokoœæ 50,52 m. i mieœci 12 dzwonów przywiezionych z Moskwy. Najwiêkszy dzwon wa¿y 12 ton, najmniejszy 10 kg, wspólny ciê¿ar wszystkich to 23 tony. Œwi¹tynia zosta³a og³oszona pamiêtnikiem kultury w 1924 roku, a w jej krypcie wyeksponowane s¹ najpiêkniejsze bu³garskie ikony. Budowana w okresie 1904-1912. Jeszcze w 1880 roku zdecydowano o rozpoczêciu budowy. Wtedy to król Batenberg zwróci³ siê z proklamacj¹ do bu³garskiego narodu, którego œrodkami zosta³a wybudowana cerkiew. Fundamentalny kamieñ zosta³ po³o¿ony w 1882 roku przy wyj¹tkowej uroczystoœci. Wed³ug starego obyczaju w fundamenty œwi¹tyni wbudowano metalow¹ skrzynkê, w której zapisane s¹ imiona cz³onków rz¹du. Cerkiew zosta³a zbudowana wed³ug projektu rosyjskiego architekta Pomarencewa – piêcionawowa, w stylu bizantyjskim (krzy¿owo-sklepieniowa bazylika z zaakcentowan¹ centraln¹ kopu³¹). Do zewnêtrznej ozdoby œwi¹tyni u¿yte zosta³y wyj¹tkowo drogie i wysokiej jakoœci materia³y budowlane: ró¿nokolorowe w³oskie marmury, onyks z Brazylii, alabaster i inne. G³ówna kopu³a mierzy 45m wysokoœci. Wokó³ krêgu kopu³y, cienkimi z³otymi literami, zosta³a wypisana modlitwa Ojcze Nasz.
Wnêtrze cerkwi ozdobione jest freskami z postaciami œwiêtych. Przy g³ównym o³tarzu znajduj¹ siê dwa bogato zdobione trony: carski i patriarszy, a przy bocznych o³tarzach wystawione s¹ obrazy œwiêtych, na których Bu³garzy k³ad¹ stotinki (odpowiednik naszego grosza). Przy wejœciu do cerkwi mo¿na zaopatrzyæ siê w œwiece, które mo¿na zapaliæ za dusze zmar³ych.
Bardzo blisko katedry znajduje siê cerkiew Œw. Zofii (Св. София). Jest ona nastêpczyni¹ starej ortodoksyjnej cerkwi i drug¹ najstarsz¹ cerkwi¹ w Sofii (zaraz po rotundzie Œw. Jerzego) z d³ug¹ interesuj¹c¹ histori¹. Wybudowana na fundamentach kilku starszych cerkwi z czasów rzymskiego miasta Serdika. W II wieku na tym miejscu sta³ rzymski teatr, gdzie dla rozrywki t³umu by³y przeprowadzane krwawe spektakle, w których chrzeœcijanie byli wystawiani do walk przeciw silnym gladiatorom lub dzikim zwierzêtom. W ci¹gu nastêpnych wieków by³o wznoszonych kolejno kilka œwi¹tyñ, zniszczonych od najazdów Hunów i Gotów. Obecna cerkiew Œw. Zofia (utrzymana w bizantyjskim stylu) zosta³a wzniesiona przez bizantyjskiego imperatora Justyniana Wielkiego w po³owie VI wieku (527-565). W czasie II Pañstwa Bu³garskiego (XII-XIV w.) uzyska³a status cerkwi metropolitalnej i nada³a nazwê miastu – Sofia, które oznacza m¹droœæ. W czasie osmañskiego w³adania cerkiew zosta³a przebudowana w meczet, wówczas zosta³y zniszczone freski z XII w. i wybudowano minarety. W XIX wieku, w nastêpstwie dwóch trzêsieñ ziemi zosta³a naruszona i pozostawiona przez Turków. Po wyzwoleniu œwi¹tyniê odbudowano i przywrócono jej wczeœniejszy status, gdy¿ nie zachowa³y siê ¿adne elementy muzu³mañskiej architektury. Cerkiew jest jednonawowa, krzy¿owo-sklepieniowa z trzema o³tarzami. W 1930 roku zosta³y zakoñczone prace zwi¹zane z restauracj¹. Sama cerkiew nie wygl¹da tak imponuj¹co, jak katedra Aleksandra Newskiego. Jednak wewn¹trz niej miejscami w pod³odze zamontowane s¹ szklane p³yty, przez które mo¿na podziwiaæ pozosta³oœci starszych cerkwi. Za cerkwi¹ znajduje siê grób Iwana Wazowa, który jest dla Bu³garów tym, kim dla Polaków Adam Mickiewicz. Œw. Zofia jest jednym z najcenniejszych zabytków chrzeœcijañskiej architektury na Ba³kanach. Wierzy siê, ¿e cudotwórcza si³a œw. Zofii chroni³a œwi¹tyniê przez wieki, broni³a j¹ od ataków wroga i klêsk ¿ywio³owych, by zachowaæ siê do dnia dzisiejszego. Po drugiej stronie ulicy znajduj¹ siê stragany ze starociami, tak wiêc przy okazji mo¿na zaopatrzyæ siê w jak¹œ pami¹tkê. Po przejœciu straganów nale¿y skierowaæ siê ulic¹ na lewo, a po chwili naszym oczom uka¿e siê rosyjska cerkiew Œw. Miko³aja (Св. Николай). Cerkiew zosta³a wybudowana w 1913 roku wed³ug projektu rosyjskiego architekta M. Preobra¿enskiego w stylu moskiewskich cerkwi z XVII wieku. Œwi¹tynia by³a budowana i zdobiona przez rosyjskich mistrzów pod przewodnictwem A. Smirnowa, który uczestniczy³ przy budowie katedry Aleksandra Newskiego. Freski namalowano w tradycyjnym stylu moskiewskim. W œwi¹tyni wystawiona jest ikona Œw. Aleksandra Newskiego. Wokó³ najwiêkszej kopu³y symetrycznie wybudowano cztery mniejsze. Wszystkie s¹ poz³acane. W krypcie œwi¹tyni znajduje siê marmurowa trumna, w której z³o¿one s¹ relikwie pierwszego arcybiskupa cerkwi Œw. Miko³aja – Serafima.
Id¹c ca³y czas prosto dotrzemy do Pa³acu Prezydenckiego. Musimy wejœæ na dziedziniec pa³acu, gdy¿ w³aœnie tam znajduje siê Rotunda Œw. Jerzego (Св. Георги). Jest ona og³oszona zabytkiem kultury przez UNESCO. Wybudowana w czasie, kiedy Sofia nosi³a nazwê Serdika. Rotunda zosta³a naruszona przez Hunów, po czym znowu zosta³a zbudowana i przekszta³cona w meczet przez Turków. W czasie pracy restauracyjnej zosta³y odkryte trzy warstwy œredniowiecznych fresków, które do XVI w. by³y ukryte pod tynkiem. Wed³ug historyków i archeologów datuje siê je na ok. po³owê X w. Przedstawiaj¹ one 22 proroków, a nad kopu³¹ znajduje siê wieniec – symbol ca³oœci. Tê okaza³¹ kopu³ê datuje siê na XIV w., a wewn¹trz niej przedstawiony jest Chrystus, otoczony przez 4 anio³ów. Na wschód od rotundy znajduj¹ siê pozosta³oœci rzymskiej wioski. W chwili obecnej cerkiew dzia³a jako muzeum.
Miêdzy Pa³acem Prezydenckim a CUM-em (centrum handlowym), w przejœciu podziemnym, usytuowana jest malutka cerkiew Œw. Petki Samard¿ijskiej (Св. Петка Самарджийска). Miejsce to jest dok³adnym urbanistycznym (jak i geometrycznym) centrum starej Serdiki i dzisiejszej Sofii. Cerkiew jest jedn¹ z najmniejszych œredniowiecznych œwi¹tyñ zachowanych w stolicy. Zbudowana zosta³a na fundamentach miejsca kultu z czasów rzymskich. Dzisiaj jest ona zabytkiem kultury, nie tylko z powodu unikalnej architektury, ale i fresków z XIV, XV, XVI i XVII w. Freski przedstawiaj¹ sceny biblijne: narodziny, cuda, œmieræ i zmartwychwstanie Jezusa. Cerkiew jest jednonawowa. Sklepienie jest pó³cylindrowe, a centralna absyda pó³kolista. Krypta znajduje siê w podœwi¹tynnej przestrzeni. Odkryta zosta³a w wyniku prac archeologicznych po II wojnie œwiatowej. Dziêki temu poznajemy historyczny pocz¹tek miasta. W czasie œredniowiecza œwi¹tynia by³a patronem mistrzów koñskich siode³ – nazywanych samarami (st¹d te¿ nazwa cerkwi). Ludowa legenda g³osi, ¿e pod pod³og¹ œwi¹tyni zosta³ pochowany bohater narodowy Bu³garii – Wasyl Lewski. Archeolodzy odkryli kilka szkieletów w tym miejscu, jednak jest kwesti¹ sporn¹, kim byli pogrzebani ludzie. Dzisiaj œwi¹tynia jest muzeum, jak równie¿ dzia³aj¹c¹ cerkwi¹. Naprzeciwko niej znajduje siê statua Œw. Zofii.
Po stronie centrum handlowego CUM znajduje siê najwiêkszy czynny meczet w Sofii – Banja Baszi. Zosta³ wybudowany w 1576 roku przez tureckiego architekta, który wybudowa³ tak¿e meczet su³tana Selima w Edrine w Turcji. Przy odrobinie szczêœcia mo¿na zobaczyæ modl¹cych siê muzu³manów.
Po drugiej stronie ulicy (naprzeciw meczetu), zaraz za halami targowymi, znajduje siê synagoga, a niedaleko niej koœció³ katolicki, w którym odprawiane s¹ msze nie tylko w jêzyku bu³garskim, ale równie¿ polskim!
Wracaj¹c w stronê cerkiewki Œw. Petki – przechodzimy na drug¹ stronê ulicy. Naszym oczom uka¿e siê cerkiew Œw. Niedziela (Св. Неделя). Katedra zosta³a zbudowana w œredniowieczu na pozosta³oœciach staro¿ytnego miasta rzymskiego Serdika. W latach 1856-1863 decyzj¹ Carogrodu wybudowano now¹ œwi¹tyniê na miejscu starej. 16.04.1925 Œw. Niedziela zosta³a zniszczona przez organizacjê polityczn¹ – podczas zamachu na cara Borysa III, po czym zosta³a ca³kowicie odbudowana. Jeœli chodzi o styl, to œwi¹tynia przypomina budownictwo bizantyjskie. Wejœcie i pod³oga s¹ z ciemnego marmuru. W ca³ej cerkwi znajduj¹ siê ikony bu³garskiego malarza odrodzeniowego – Stanis³awa Dospewskiego. Niedaleko o³tarzowej absydy pochowany jest egzarcha Józef I (1887-1915). Natomiast w drewnianej skrzyni z³o¿one s¹ relikwie króla Stefana Urosza II Milutina (1282-1321), kanonizowanego na œwiêtego, obroñcy wierz¹cych. Co roku, 27 grudnia o godzinie 11:00, odprawia siê mszê ku jego pamiêci, wówczas wynosi siê z kaplicy jego koszulê. Wierzy siê, ¿e kawa³eczek niej chroni przed z³ymi si³ami i przynosi szczêœcie.
Id¹c bulwarem Witosza dotrzemy do Narodowego Pa³acu Kultury. Mijaj¹c go z lewej strony skierujemy siê na tzw. most zakochanych, z którego rozci¹ga siê wspania³y widok na górê Witosza, u podnó¿y której po³o¿ona jest Sofia. W tym miejscu nasz spacer dobiega koñca. Jeœli jesteœ bardziej wytrwa³y, mo¿esz oczywiœcie zwiedzaæ Sofiê jeszcze d³ugo, bowiem nie s¹ to wszystkie zabytki znajduj¹ce siê w stolicy, tylko te najwa¿niejsze, których nie wolno pomin¹æ.
Bibliografia:
http://www.journey.bg
http://bulgarian-monuments.com
|