Powrót do

-> strona g³ówna

Opawa

dodany: 22.05.2005 | autor: Agata Tarnawska


Opawa (czes. Opava, niem. Troppau, powierzchnia: 90km2, liczba ludnoœci: 61582) to miasto le¿¹ce przy granicy z Polsk¹, nad rzek¹ o tej samej nazwie. Jego okolice nazywane s¹ Œl¹skiem opawskim.

Miasto zosta³o za³o¿one jako gród œl¹skiego plemienia Golêszyców. Pierwsze wzmianki o samej osadzie pojawi³y siê w roku 1195, a o mieœcie pierwszy raz mowa jest w roku 1224. Miasto w latach 1269-1456 by³o stolic¹ samodzielnego œl¹skiego ksiêstwa Przemyœlidów. Od koñca XIII wieku, podobnie jak wiêkszoœæ Œl¹ska, Opawa zasiedlana by³a przez kolonistów niemieckich z Turyngii i Frankonii. W 1428 roku zosta³a spustoszona przez wielki najazd husycki, natomiast w wieku XVI sta³a siê istotnym oœrodkiem Reformacji. W dniach 23.10-24.12.1820 roku odby³ siê w Opawie drugi Kongres Œwiêtego Przymierza - sojuszu zawartego 26 wrzeœnia 1815 roku przez 3 europejskie mocarstwa - Prusy (reprezentowane przez Fryderyka Wilhelma III), Rosjê (Aleksander I) i Austriê (Franciszek I). Cz³onkowie Œwiêtego Przymierza wystêpowali przeciwko reformom konstytucyjnym i dzia³ali na rzecz absolutyzmu. W czasie opawskiego Kongresu uzgodniono zwalczanie d¹¿eñ konstytucyjnych w Europie. Pod koniec II wojny œwiatowej miasto ponios³o znaczne straty w ramach tzw. Operacji Ostrawskiej. Do najstarszych zabytków zalicza siê klasztor franciszkanów, koœció³ pw. œw. Ducha z 1269 roku. Dziœ Opawa jest kulturalnym i gospodarczym oœrodkiem czeskiego Œl¹ska.

W roku 1805 w mieœcie powsta³ Teatr Œl¹ski, a dziewiêæ lat póŸniej rozpoczê³o sw¹ dzia³alnoœæ najstarsze muzeum w Republice Czeskiej - Œl¹skie Muzeum Ziemskie. W mieœcie znajduje siê tak¿e Teatr Lalek i Dom Sztuki oraz liczne galerie. W mieœcie odbywa siê co roku wiele festiwali, a wœród nich: wrzeœniowy Opawa Bezruèa, przypominaj¹cy mieszkañca Opawy i poetê - Petra Bezruèa, Dalsze Brzegi - festiwal adresowany g³ównie do studentów, Jeden Œwiat - festiwal filmu dokumentalnego o prawach cz³owieka, Festiwal Muzyki Duchowej i Miêdzynarodowy Konkurs M³odych Organistów.

Znaczny wk³ad w rozwój szkolnictwa wnios³a Macierz Opawska - dziœ Macierz Œl¹ska, która zosta³a za³o¿ona w roku 1877. W roku 1991 za³o¿ono w mieœcie Uniwersytet Œl¹ski, powsta³a tak¿e Œrednia Szko³a Rzemios³ Artystycznych, Koœcielna Œrednia Szko³a Organowa, przez co miasto sta³o siê tak¿e oœrodkiem ¿ycia studenckiego.

Opawa nazywana jest miastem sportu, bo w mieœcie znajduje siê stadion pi³ki no¿nej, stadion lekkoatletyczny, Stadion Zimowy, klub jeŸdziecki, korty tenisowe. Odbywa siê tutaj wiele zawodów i mistrzostw sportowych. W roku 2003 Opawa sta³a siê jednym z miast zakoñczenia etapu Wyœcigu Pokoju.

Co do przemys³u, to na pewno warto wspomnieæ o istniej¹cych zak³adach farmaceutycznych, poligraficznych i papierniczych. Przemys³ spo¿ywczy reprezentuje produkcja s³odyczy, piwa, cukru i pieczywa.