Powrót do

-> strona g³ówna

Piernikowe uszy

dodany: 13.08.2003 | autor: Wojciech Miœko


Artyku³ przedrukowany z dodatku Turystyka Wielkopolskiej Gazety Wyborczej z dnia 9 grudnia 2002. Przedruk za zgod¹ Autora i Redakcji.

Piêkny pochy³y rynek, kamienna Tr¹ba oraz pó³ góry wznosz¹cej siê nad miastem. To najbardziej charakterystyczne miejsca w morawskim Štramberku.


Maleñkie miasteczko o d³ugiej i interesuj¹cej historii le¿y we wschodnich Czechach na po³udnie od Ostrawy. Malownicze domki Štramberku roz³o¿one s¹ w ciasnej dolince oraz na tarasach wciœniêtych w zbocza Góry Zamkowej. Miasto jest otoczone z trzech stron wzniesieniami. Najdziwniejszym z nich jest góra Kotouè (517 m). A prawdê mówi¹c pó³ góry. Wje¿d¿aj¹c do Štramberku od po³udnia nie sposób nie zauwa¿yæ olbrzymiego kamienio³omu. Wydobywa siê tu kamieñ wapienny, stosowany m. in. w procesie produkcji cukru. D³ugie lata pozyskiwania tego surowca spowodowa³y obciêcie po³owy góry Kotouè wraz z jej najwy¿szym punktem, który kiedyœ wznosi³ siê na 539 m ponad poziom morza. Kamienio³om dzia³a do dzisiaj, choæ wydobycie odbywa siê pod kontrol¹ archeologów. A wszystko dlatego, ¿e w jaskini Šipka po³o¿onej na pó³nocnym, nie zniszczonym stoku Kotouèa, odnaleziono koœci neandertalczyka.


Koœció³ Nepomucena.

Zwiedzanie miasteczka mo¿na rozpocz¹æ na rynku. Jest mocno pochylony, bo ulokowano go na stoku Góry Zamkowej. W samym centrum rynku podziwiaæ mo¿emy piêkn¹, neorenesansow¹ fontannê z prze³omu XIX i XX wieku ozdobion¹ harmonijnym pos¹giem Higiei. £adne i zadbane domki otaczaj¹ d³ugi, prostok¹tny plac zakoñczony zbudowanym w 1721 roku koœcio³em œw. Jana Nepomucena. Do barokowego koœcio³a wie¿ê dobudowano w 1907 roku. Warto przypomnieæ, ¿e patron sztramberskiego koœcio³a jest niew¹tpliwie najpopularniejszym czeskim œwiêtym. Najbardziej znany pomnik œw. Jana Nepomucena zdobi s³ynny Most Karola w Pradze. Jest on jednoczeœnie pierwowzorem dla setek przedstawieñ œw. Jana Nepomucena rozsianych na ziemiach czeskich oraz na naszym Dolnym Œl¹sku. Co ciekawe tak¿e i w Poznaniu mamy kilka Nepomuków; jeden z nich stoi na Starym Rynku. Ale wracajmy na Morawy.


Tr¹ba nad miastem.

Po spacerze wokó³ sztramberskiego rynku idziemy krótko niebieskim szlakiem na Górê Zamkow¹. Nie sposób tam nie trafiæ, poniewa¿ wie¿ê zamku widaæ prawie z ka¿dego miejsca. Zamek powsta³ w XIV wieku. Jego za³o¿ycielem by³ Jan, margrabia morawski, brat cesarza Karola IV. Gruntown¹ przebudowê przeprowadzono w XVI wieku, gdy w³aœcicielami zamku byli cz³onkowie znanego rodu Žerotinów. Otrzyma³ wtedy renesansowy wystrój.

Jedn¹ z najwa¿niejszych dat w historii Czech by³ rok 1620. Wtedy to w bitwie pod Bia³¹ Gór¹ (obecnie w granicach Pragi) starli siê zwolennicy katolickich Habsburgów z wojskiem protestanckich panów czeskich. Zwyciêstwo koalicji katolickiej zadecydowa³o o przysz³oœci kraju. Konsekwencje bitwy pod Prag¹ dotar³y te¿ do odleg³ego Štramberku. Miasto i okolica przesz³y na w³asnoœæ jezuitów z O³omuñca. PóŸniejsza rekatolizacja doprowadzi³a m. in. do tego, ¿e w latach 1720-1725 wyemigrowali ze Štramberku wszyscy ewangelicy. Udali siê w podró¿ bez powrotu a¿ do ¯ytawy. Od koñca XVIII wieku zamek powoli zamienia³ siê w ruinê. Do dzisiaj przetrwa³a tylko wysoka na 40 metrów wie¿a, nie wiedzieæ czemu zwana Trub¹ (czyli Tr¹ba). W 1903 roku, z inicjatywy dr. Adolfa Hrstky, Trubê przebudowano na wie¿ê widokow¹. Na drewnian¹ galeriê widokow¹ prowadz¹ w¹skie krête schody. Gdy nasycimy oczy panoram¹ Štramberku i okolic warto zapuœciæ siê w w¹skie uliczki miasteczka. Wystarczy obejœæ rynek od pó³nocy, by móc podziwiaæ ma³e drewniane, dobrze utrzymane domki. Wiêkszoœæ tych typowych wa³askich budowli pochodzi z koñca XVIII wieku.


Panteon w parku.

Po krótkim spacerze na ty³ach koœcio³a schodzimy do g³ównej ulicy. Idziemy pó³ kilometra w stronê góry Kotouè. Przy du¿ym budynku wybudowanej w 1910 roku Nowej Szko³y, trafimy na drewnian¹ bramê z napisem Narodni sad. Czerwono znakowana œcie¿ka poprowadzi nas przez park utworzony w 1922 roku na zboczu góry Kotouè. Za³o¿ycielami parku byli lekarz Adolf Hrstka oraz malarz Bohumir Jaroòka. Wzd³u¿ dwukilometrowej trasy podziwiamy panteon najznakomitszych postaci w historii Czech. Wœród kamiennych pomników i popiersi wyró¿nia siê pos¹g œw. Wac³awa, patrona Czech. S¹ tu tak¿e pomniki: pierwszego i najbardziej znanego prezydenta Czechos³owacji T. G. Masaryka oraz historyka F. Palackeho i pisarza A. Jiraska, autora Starych podañ czeskich.

Im wy¿ej tym bli¿ej ... p³otu. P³otu oddzielaj¹cego park Narodni sad od kilkudziesiêciometrowej przepaœci, któr¹ utworzy³ opisywany ju¿ wczeœniej kamienio³om. Nale¿y tutaj zwróciæ uwagê zw³aszcza na dzieci, gdy¿ w p³ocie jest kilka dziur. O upadek z du¿ej wysokoœci nietrudno.


Malowany Neandertalczyk.

Ale najciekawsze miejsce znajduje siê niedaleko wejœcia do parku Narodni sad. Po pokonaniu d³ugich schodów zobaczymy dziwn¹ jaskiniê zwan¹ Šipka. Dziwn¹ dlatego, ¿e czêœciowo jest pozbawiona stropu. Ta niepozorna jaskinia liczy raptem kilkadziesi¹t metrów i nie trzeba zwiedzaæ jej z latarkami. Mimo niewielkich rozmiarów i zawalonego stropu jest w œwiecie naukowym bardzo znana. W jej wnêtrzu, w sierpniu 1880 roku morawski archeolog Mašek odkry³ kawa³ek koœci mieszkañca Ziemi sprzed 40000 lat. Znalezisko sta³o siê wielk¹ naukow¹ sensacj¹ g³ównie dlatego, ¿e w tych samych wapiennych ska³ach góry Kotouè odkopano w ci¹gu kilku lat jeszcze setki kawa³ków koœci neandertalczyków i zwierz¹t jaskiniowych. Koœci wydobyte w trakcie prac wykopaliskowych s¹ prezentowane w miejscowym muzeum. Zainteresowani prehistori¹ powinni tam wst¹piæ. Ciekawostk¹ jest to, ¿e XIX-wieczne wykopaliska na górze Kotouè by³y inspiracj¹ dla pochodz¹cego z pobliskich Kopøivnic malarza Zdeòka Buriana. Tworzy³ obrazy przedstawiaj¹ce sceny z ¿ycia neandertalczyków. Byæ mo¿e niektórzy czytelnicy pamiêtaj¹ frapuj¹ce lekcje historii, w trakcie których nauczycielka prezentowa³a wielkie kartonowe plansze (bo komputerów wtedy w szko³ach nie by³o) przedstawiaj¹ce obrazki z codziennego ¿ycia neandertalczyków. Jest du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e podziwialiœmy wtedy rysunki, których autorem by³ w³aœnie Zdeòek Burian. Jego muzeum mieœci siê bardzo blisko sztramberskiego rynku, w dawnych kramach miêsnych.


Tatarskie rozliczenia.

Najbardziej oryginaln¹ pami¹tk¹ ze Štramberku s¹ ... uszy. A dok³adniej korzenne w smaku, podobne do pierników, wypieczone kawa³ki ciasta, którym nadano kszta³t ludzkich uszu. Ta - przyznajmy - niecodzienna forma pieczywa zwi¹zana jest oczywiœcie z legend¹. Ma³e miasteczko Štramberk oblegli w 1241 roku okrutni i bezwzglêdni Tatarzy. Mieszkañcy szukali schronienia w lasach pokrywaj¹cych stoki opisanej wczeœniej górze Kotouè. Pod wieczór Tatarzy roz³o¿yli siê obozem u stóp góry. Tylko cud móg³ uratowaæ mieszkañców Štramberku przed straszn¹ œmierci¹. I - jak to w legendzie - cud siê zdarzy³. Noc¹ przysz³a wielka ulewa, która spowodowa³a lokaln¹ powódŸ. Tatarzy potopili siê w wezbranych wodach, a nazajutrz, cudem ocaleni sztramberczanie zobaczyli w obozie tatarskim przera¿aj¹cy widok. Ich oczom ukaza³y siê worki pe³ne zasolonych, ludzkich uszu! Okaza³o siê, ¿e ludzkie uszy stanowi³y dar dla chana i by³y jednoczeœnie dla niego specyficznym dowodem aktywnoœci Tatarów w zwalczaniu chrzeœcijan. W³aœnie na pami¹tkê cudownego ocalenia od tatarskiej grozy piecze siê tutaj Štramberske uši. Warto spróbowaæ!

I tak po kilku godzinach spêdzonych w atmosferze spokojnej, czeskiej prowincji mo¿emy wypiæ kawê i zjeœæ np. knedliki. Na deser polecam uszy ze œmietan¹. Oczywiœcie sztramberskie uszy.


Informacje praktyczne:
Dojazd: Štramberk le¿y tylko 40 km od Ostrawy. Podobnie blisko jest tu z Cieszyna. Jedyny parking dla autobusów znajduje siê przy wejœciu do parku Narodi sad. Samochody osobowe mog¹ parkowaæ w rynku.
Wycieczki: Bilet wstêpu na wie¿ê widokow¹ Truba kosztuje 15 koron. Dostêpna jest od marca do sierpnia codziennie od 9.00 do 17.00 oprócz poniedzia³ków. Turystom pieszym poleciæ mogê jeszcze krótk¹ wêdrówkê niebieskim szlakiem na poblisk¹ górê o nazwie - nomen omen - Bila hora (557 m). Od kilku lat stoi na jej szczycie wie¿a widokowa. Zejœcie ze szczytu prowadzi do parku Narodni sad. Zwiedzanie Štramberku mo¿na po³¹czyæ z wycieczk¹ do Muzeum Samochodów Tatra w pobliskich Kopøivnicach.
Noclegi: Baza noclegowa jest doœæ skromna, bo te¿ miasteczko nie jest wielkie. W rynku mieszcz¹ siê: niezbyt tani Hotel Šipka oraz tañszy Penzion Stara Škola. Moim zdaniem du¿o korzystniej jest za³o¿yæ bazê np. w Rožnovie, a Štramberk zwiedziæ w trakcie jednodniowej wycieczki.
Pami¹tki: Najpiêkniejsze pocztówkowe widoki Štramberku ujrzymy z wie¿y Truba oraz ze stoku Kotouèa, przed jaskini¹ Šipka. W mieœcie jest kilka sklepików z pami¹tkami, m. in. galeria ceramiki, sklep ze szk³em oraz dobrze zaopatrzona winiarnia. A sztramberskie uszy s¹ wszêdzie.
Informacja turystyczna: Centrum IT w Štramberku - tel. 00420-656-852-240, e-mail: mic@stramberk.cz, oficjalna strona miasta: www.stramberk.cz.