Betonowa granica
dodany: 01.05.2002 | autor: Wojciech Miœko
Artyku³ przedrukowany z dodatku Turystyka Wielkopolskiej Gazety Wyborczej z dnia 10-11 marca 2001. Przedruk za zgod¹ Autora i Redakcji.
W latach poprzedzaj¹cych wybuch II wojny œwiatowej rz¹d Czechos³owacji przeznaczy³ ogromne œrodki na zbudowanie betonowej zapory wzd³u¿ granic oddzielaj¹cych ziemie m³odej Republiki od faszystowskich Niemiec. Dlaczego zdecydowano siê na ten ogromny wysi³ek? Gdzie mo¿na zobaczyæ to co do dzisiaj pozosta³o z betonowych umocnieñ?
Ka¿dy, kto przemierza³ szlaki Gór Orlickich lub czeskich Karkonoszy trafi³ zapewne choæ raz na ukryte w lesie betonowe bunkry. Bardziej dociekliwi turyœci bez trudu odszukaj¹ ca³e ci¹gi, podobnych do siebie, betonowych schronów. Warto zainteresowaæ siê nimi bli¿ej. Stanowi¹ bowiem przyk³ad oryginalnych konstrukcji obronnych. Najciekawsze i najwiêksze twierdze graniczne powsta³y wokó³ Ziemi K³odzkiej. Turystów odwiedzaj¹cych pó³nocne Czechy zachêcam do przekonania siê o ogromie prac podjêtych przed wojn¹. Przygraniczne czechos³owackie umocnienia to jedna z najwiêkszych i zarazem najnowszych atrakcji le¿¹cych czêsto zaraz za nasz¹ po³udniow¹ granic¹. Najnowszych, bowiem dopiero od kilku lat powstaj¹ szersze opracowania dotycz¹ce linii czechos³owackich umocnieñ z lat 1935-1938.
10.000 schronów
Jak dosz³o do powstania w ci¹gu trzech lat ponad 10.000(!) mniejszych i wiêkszych budowli obronnych? W po³owie lat trzydziestych wszystko wskazywa³o na istnienie realnego zagro¿enie spokoju s¹siadów przez hitlerowskie Niemcy. Wtedy to w³adze ówczesnej Czechos³owacji podjê³y decyzjê o umocnieniu granic pañstwowych. Plan wzmocnienia granic odpowiada³ ówczesnym wyobra¿eniom co do zasad prowadzenia i przebiegu przysz³ego konfliktu zbrojnego. Cel zamierzano osi¹gn¹æ poprzez wybudowanie wzd³u¿ granic z Austri¹ i Niemcami umocnieñ betonowych i ziemnych. Ca³a linia umocnieñ mia³a sk³adaæ siê z kilku tysiêcy samodzielnych schronów dla piechoty, lekkich przygranicznych umocnieñ (po kilka osób za³ogi i dwa, trzy karabiny maszynowe z odpowiednim polem ostrza³u) oraz kilkunastu du¿ych zespo³ów obiektów zwanych twierdzami artyleryjskimi.
Twierdze artyleryjskie
Ka¿da z nich sk³ada³a siê z kilkunastu lekkich schronów oraz kilku najciê¿szych schronów bojowych po³¹czonych sieci¹ podziemnych korytarzy, wzd³u¿ których rozmieszczono sale i pomieszczenia umo¿liwiaj¹ce zakwaterowanie i d³ugotrwa³¹ obronê specjalnie wyszkolonej za³ogi. Uzupe³nieniem twierdz by³y pola minowe i zapory przeciwpiechotne oraz zapory i rowy przeciwczo³gowe. Uzbrojenie ka¿dej z twierdz by³o podobne i stanowi³o je kilka haubic kalibru 100 mm ukrytych w potê¿nym schronie lub umieszczonych na wysuwanych wie¿ach pancernych oraz szereg ciê¿kich karabinów maszynowych i miotaczy min tak¿e zabezpieczonych ¿elazobetonowymi kopu³ami przed ogniem nieprzyjacielskim. Donoœnoœæ haubic mia³a wynosiæ oko³o 12 km, zatem w polu ra¿enia dzia³ by³y tak¿e cele na terenie ówczesnych Niemiec. Opisywane twierdze s¹ bez w¹tpienia najciekawszymi obiektami obronnymi. Doœæ powiedzieæ, ¿e za³oga ka¿dej z nich mia³a liczyæ oko³o 400 ¿o³nierzy ukrytych w podziemnym miasteczku. Walkê obronn¹ mieli prowadziæ przy pomocy karabinów, armat i moŸdzie¿y doskonale zabezpieczonych w betonowych strzelnicach przed ogniem nieprzyjaciela.

Uszczelnianie granic
Ca³a linia obronna mia³a sk³adaæ siê z lekkich obiektów (LO), ponad tysi¹ca ciê¿kich obiektów (TO) i kilkunastu twierdz. Realizacjê planów rozpoczêto w 1935 roku od budowania lekkich obiektów wzorowanych na schronach francuskich z koñca lat dwudziestych. Zamierzano tak¿e wzmocniæ granice z Polsk¹ i Wêgrami, lecz tu zaplanowano wybudowanie tylko lekkich umocnieñ. Projekt obrony zak³ada³ powstrzymywanie wojsk nieprzyjaciela tak d³ugo, by mo¿liwa by³a pe³na mobilizacja armii czechos³owackiej, przeniesienie wa¿nych zak³adów przemys³owych na bezpieczne tereny Republiki oraz danie czasu sojuszniczej Francji na przyjœcie z pomoc¹. Jak zawodne by³y te rachuby okaza³o siê pod koniec lat trzydziestych.
Plan zielony
Granicê zamierzano tak uszczelniæ, by w pe³ni zas³ugiwa³a na popularn¹ w przedwojennej Czechos³owacji nazwê u¿yt¹ w tytule - betonowa granica. Jednak do 1938 roku nie uda³o siê zakoñczyæ budowy systemu umocnieñ. Zgodnie z Planem Zielonym oddzia³y Wehrmachtu mia³y dokonaæ w 1938 roku zbrojnej agresji na tereny Czechos³owacji. Oczywiœcie Hitler wiedzia³ o istnieniu czechos³owackich umocnieñ. Znaj¹c jednak tylko w przybli¿eniu ich trwa³oœæ, stara³ siê osi¹gn¹æ swoje cele bez koniecznoœci bezpoœredniego prze³amywania betonowych umocnieñ. Cel osi¹gn¹³ 29 wrzeœnia 1938 roku. W Monachium podpisano umowê, która upowa¿nia³a hitlerowskie Niemcy do aneksji czêœci terytorium Czechos³owacji. Okrojona w ten sposób Republika by³a prawie bezbronna. W rêce Niemców dosta³y siê olbrzymie iloœci amunicji i uzbrojenia oraz prawie ca³y, choæ niedokoñczony system umocnieñ.
Wyprawa do schronów
W ostatnich latach zwiedzi³em wiele z nich i mogê stwierdziæ, ¿e los za³ogi schronów by³by w czasie wojny naprawdê ciê¿ki. Oprócz ciasnoty, ¿o³nierzom doskwiera³by brak dobrej ³¹cznoœci oraz œwiadomoœæ ograniczonoœci zapasów. £atwo te¿ sobie wyobraziæ los ¿o³nierzy po prze³amaniu linii obronnych, a by³o to przecie¿ tylko kwesti¹ czasu. Nie wszystkie schrony s¹ zabezpieczone i zamkniête. Próby penetracji nieznanych obiektów mog¹ byæ niebezpieczne. W ostatnich latach czêœæ schronów odnowiono, wyposa¿ono tak jak w roku 1938 i udostêpniono do zwiedzania. Wiele obiektów znajduje siê w pobli¿u g³ównego szlaku turystycznego Gór Orlickich - czerwonego szlaku zwanego Jiráskova cesta i nie ma wiêkszych problemów z dotarciem do nich, choæ nie zawsze bêdzie mo¿na dojechaæ do nich samocho-dem. Przy Hanièce, Dobrošovie i Boudzie, najwa¿niejszych obiektach obronnych, znajduj¹ siê kioski, gdzie mo¿na kupiæ interesuj¹ce przewodniki po terenach umocnionych i materia³y informa-cyjne wydane w ostatnich latach.
Twierdza Hanièka
le¿y w lesie, niedaleko miasta Rokytnice v Orlických horach i sk³ada siê z szeœciu bojowych obiektów na powierzchni po³¹czonych sieci¹ podziemnych korytarzy o d³ugoœci 2 km. Pod ziemi¹ umieszczono szpital, agregaty pr¹dotwórcze, filtry, sale dowodzenia, oœrodki ³¹cznoœci oraz du¿e magazyny amunicji. W bocznych odnogach g³ównych korytarzy usytuowano pomieszczenia dla za³ogi twierdzy, któr¹ mia³ stanowiæ specjalny oddzia³ stra¿y granicznej licz¹cy 426 ¿o³nierzy. Hanièkê udostêpniono zwiedzaj¹cym w roku 1995. Czas zwiedzania wynosi oko³o 90 minut, bilet wstêpu kosztuje 30 Kè. W podziemnych salach umieszczono wystawê elementów uzbrojenia i umundurowania armii czeskiej. Stan obecny obiektów twierdzy Hanièka jest ró¿ny; zniszczenia spowodowa³ czas, æwiczenia strzeleckie Niemców oraz pozyskiwanie z³omu z pancernych kopu³ przez przedsiêbiorstwa powojennej, komunistycznej Czechos³owacji. Samochód mo¿na zostawiæ na strze¿onym parkingu zlokalizowanym w Panskem Polu, na wschód od miasta Rokytnice. Dojœcie do umocnieñ zajmie oko³o 30 minut leœn¹, oznakowan¹ drog¹.

Twierdza Dobrošov
znajduje siê kilka kilometrów za Nachodem w kierunku na Novy Hrádek. Obiekty tej twierdzy rozci¹gaj¹ siê miêdzy miejscowoœciami Dobrošov i Bìloves i tworz¹ jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej interesuj¹cych fragmentów linii umocnieñ. Twierdza Dobrošov mia³a sk³adaæ siê z siedmiu najciê¿szych betonowych schronów, po³¹czonych podziemnymi korytarzami. Do 1938 roku zd¹¿ono wydr¹¿yæ wszystkie chodniki i sale podziemne, lecz tylko po³owê obetonowano. Wybudowano natomiast trzy du¿e naziemne schrony: Zelený, Mùstek i Jeøab. Ogrom przedsiêwziêcia oddaje opis schronu Zelený: potê¿na bry³a betonu o d³ugoœci 46 m i 16 m szerokoœci, gruboœæ œcian i stropu dochodzi do 3,5 m(!). Przez teren twierdzy poprowadzono œcie¿kê dydaktyczn¹ o d³ugoœci 5 km, przy której znajduje siê kilka dobrych punktów widokowych.
Twierdza Bouda
nieopodal Tìchonina. Najwiêksze muzeum czeskich umocnieñ. Jedyna twierdza w pe³ni wykoñczona pod wzglêdem budowlanym. Piêæ ¿elazobetonowych schronów, których œciany mia³y gruboœæ do 3,5 m i by³y odporne na wszystkie ówczesne œrodki ra¿enia, ³¹cznie z bombami lotniczymi. W podziemnych korytarzach jeŸdzi³a kolej w¹skotorowa, która rozwozi³a amunicjê oraz zaopatrzenie dla za³ogi ukrytej w podziemnych salach. W podziemiach umieszczono tak¿e sypialnie dla 316 osobowej za³ogi, szpital, kuchnie, pomieszczenia techniczne, stacje filtrów, si³ownie i magazyny amunicyjne. Jak wszystkie twierdze tak i Bouda uzupe³niona by³a du¿¹ liczb¹ mniejszych i l¿ejszych obiektów.
Wszystkie betonowe umocnienia budowane w XX wieku ³¹czy jedno: przeogromny wysi³ek ludzi oraz niewyobra¿alne nak³ady finansowe posz³y w zasadzie na marne. ¯adna z linii obronnych nie spe³ni³a pok³adanych w nich nadziei. Liniê Maginota wojska niemieckie obesz³y od pó³nocy, zaœ schrony Miêdzyrzeckiego Rejonu Umocnionego okaza³y siê Niemcom zbêdne, gdy¿ to nie Polska by³a agresorem. A umocnienia czeskie dosta³y siê Niemcom bez walki na mocy Uk³adu Monachijskiego z 29 wrzeœnia 1938 roku. Betonowe pomniki przesz³oœci warto zwiedziæ, choæby po to, by zobaczyæ w jakich warunkach przysz³oby walczyæ obroñcom Republiki Czechos³owackiej.
Przy okazji zachêcam gor¹co do wyprawy w czeskie Góry Orlickie, nie tylko po to, by podziwiaæ betonowe schrony i twierdze. T³ok tu mniejszy ni¿ w innych rejonach górskich, a atrakcji wiele i zim¹ i latem.
Informacje praktyczne
Szczegó³ow¹ trasê zwiedzania mo¿na u³o¿yæ na podstawie mapy Orlické Hory wydan¹ w skali 1:50000 przez Klub Turystów Czeskich. Noclegi w Górach Orlickich uzyskaæ doœæ ³atwo w miejscowoœciach Deštne, Bedøihovka, Rokytnice oraz w schroniskach Masarykova Chata i Èihák. Czynne s¹ turystyczne (piesze) przejœcia graniczne w Zieleñcu (do Masarykovej Chaty) oraz w Niemojowie i Kamieñczyku. W niektórych twierdzach i schronach czynne s¹ wystawy poœwiêcone czeskiej armii. Najczêœciej schrony udostêpniane s¹ w soboty, niedziele lub œwiêta. Wybieraj¹c siê do nich trzeba sprawdziæ godziny udostêpniania. Dane mo¿na uzyskaæ w Internecie, np.: www.bunkry.cz lub w punktach informacji turystycznej. Telefon do IT w mieœcie Rokytnice v O.h. +420-(0)445-595-326, e-mail: info-servis@servis.cz, IT w Nachodzie – tel. +420-(0)441-420-420
|