Powrót do

-> strona g³ówna

Jani Virk (si)

dodany: 16.11.2005 | przygotowa³a: Anna Gapa


Jani Virk – urodzi³ siê w 1962 roku w Lublanie; pisarz, poeta, eseista, t³umacz (m.in. Thomasa Bernharda i Mistrza Eckharta). Pracuje w TV S³owenia i jest tam odpowiedzialny za dzia³alnoœæ kulturow¹. Ksi¹¿ki: Preskok (1987 – krótka proza), Rahela (1989 – powieœæ), Teèava èez polje (1990 – wiersze), Vrata in druge zgodbe (1991 – opowiadania), Na robu resniènosti (1992 – eseje), Moški nad prepadom (1994 – nowele), Potres (1995 – kronika), Zadnja Sergijeva skušnjava (1996 – powieœæ), Smeh za leseno pregrado (2000 – powieœæ), Poletje na snegu (2003 – powieœæ).

Proza Janiego Virka porusza tematy dotykaj¹ce g³êbi ludzkiej duszy, zadaje pytania o egzystencjê i jej sens. Bohater Virka to cz³owiek na krawêdzi, przed którym staje wybór pomiêdzy duchowoœci¹ a cielesnoœci¹. Ka¿da postaæ prezentowana przez Virka ma swoj¹ w³asn¹ historiê i w³asne ¿ycie, natomiast wszystkie staj¹ siê do siebie podobne w momencie swych wyborów i w sytuacjach, w których odnosz¹ siê do Boga. Przyznaj¹ siê oni do wiary w Boga, a jednoczeœnie twierdz¹, ¿e s¹ przegrani w Jego oczach. Taki jest bohater m.in. Zadnje Sergijeve skušnjave czy Smehu za leseno pregrado.

Wa¿nym momentem twórczoœci Virka jest zbiór esejów Na robu resniènosti (Na krawêdzi rzeczywistoœci), gdzie autor stawia pytania o ludzk¹ to¿samoœæ, stosunek do Boga i rolê literatury (wiêcej na ten temat bêdzie mo¿na us³yszeæ na konferencji slawistycznej).

Z dzie³ przet³umaczonych mo¿na przeczytaæ Smeh za leseno pregrado (Œmiech za drewnian¹ przegrod¹) w t³umaczeniu Joanny Pomorskiej, a zatem gor¹co polecam.


Bibliografia:
Virk J., Zadnja Sergijeva skušnjava, Ljubljana: Založba Mladinska Knjiga, 1996.
Virk J., Na robu resniènosti, Ljubljana: Mihelaè, 1992.