Jaroslav Seifert (cz)
dodany: 03.05.2005 | przygotowa³a: Marta Banaœ
Jaroslav Seifert urodzi³ siê 23 wrzeœnia 1901 roku w Pradze. Pochodzi³ z rodziny robotniczej i dzieciñstwo oraz lata ch³opiêce spêdzi³ w robotniczej dzielnicy Pragi, na Žižkovie. Tu uczêszcza³ do gimnazjum. Na pocz¹tku lat dwudziestych rozpocz¹³ wspó³pracê z pras¹ komunistyczn¹ (Rude pravo). Zosta³ cz³onkiem Komunistycznej Partii Czechos³owacji. Swoje pierwsze utwory poetyckie og³osi³ w 1919 roku w dodatku do pisma Právo lidu, zatytu³owanym Dìlnická besídka. 5 paŸdziernika 1920 r. konstytuuje siê Stowarzyszenie Artystyczne Dziewiêæsi³ (Umìlecký svaz Devìtsil), a 6 grudnia w periodyku Pražské pondìli grupa publicznie oznajmia o swoim istnieniu. W 1921 roku ukaza³ siê debiutancki tomik poetycki Seiferta - Mìsto v slzach (Miasto we ³zach). Równie¿ w 1921 roku teoretyk Dziewiêæsi³u i przyjaciel Seiferta, Karel Teige, w artyku³ach og³oszonych w czasopismach Kmen i Musaion propaguje zbli¿enie nowej sztuki do twórczoœci prymitywnej, naiwnej - dzieciêcych rysunków, pieœni ludowej, folkloru miejskiego, obrazów malarzy niedzielnych. Rok póŸniej Seifert wyje¿d¿a do Brna, gdzie pomaga Artušowi Èerníkowi redagowaæ dzia³ kulturalny robotniczej gazety Rovnost. W Brnie poznaje Františka Halasa, z którym siê zaprzyjaŸni³. T³umaczy poemat Aleksandra Bloka Dwunastu. Razem ze Stanislavem Kostk¹ Neumannem zredagowa³ antologiê Komunistické veèery (Wieczory komunistyczne). W pierwszej po³owie lat dwudziestych by³ redaktorem satyrycznego tygodnika Sršstec. W roku 1923 ukazuje siê drugie, rozszerzone wydanie Miasta we ³zach oraz drugi zbiorek poety, Samá láska (Sama mi³oœæ). Poeta wydaje (pod pseudonimem Marie Ulrychová) antologiê wierszy antyklerykalnych.
W 1924 Seifert wyje¿d¿a za granicê, odwiedza Wiedeñ, Mediolan, Wenecjê, Florencjê, Genewê oraz Pary¿ (do Pary¿a wróci w przysz³oœci jeszcze dwukrotnie, a pod koniec lat dwudziestych powtórnie odwiedzi W³ochy). Wspó³redaguje czasopisma Host i Pásmo. W roku nastêpnym odbywa podró¿ do Zwi¹zku Radzieckiego i og³asza kolejny tom wierszy Na vlnách TSF (Na falach TSF). W brneñskim czasopiœmie poetyckim Pásmo ukazuje siê Dosti Wolkera! (Doœæ Wolkera!), tekst wymierzony w kult przedwczeœnie zmar³ego poety. W roku 1926 ukazuje siê kolejny tom wierszy poety, Slavík zpívá špatnì (S³owik Ÿle œpiewa). Dwa lata póŸniej Seifert po raz drugi udaje siê do Zwi¹zku Radzieckiego. W 1929 roku wraz z innymi twórcami podpisuje protest przeciwko dyktatorskiej linii nowego, prostalinowskiego kierownictwa KPCz z Klementem Gottwaldem na czele. Wszyscy oni zostaj¹ wykluczeni z partii. Ukazuje siê wybór wierszy Seiferta (Básnì) oraz jego pierwszy tom prozatorski, wspomnienia zatytu³owane Hvìzdy nad Rajskou zahradou (Gwiazdy nad Ogrodem Rajskim). Przede wszystkim zaœ ukazuje siê nowy zbiorek liryki, Poštovní holub (Go³¹b pocztowy). Na prze³omie lat dwudziestych i trzydziestych Seifert t³umaczy na jêzyk czeski wiersze Paula Verlaine'a i og³asza swoje przek³ady w czasopismach literackich. Pracuje krótko jako referent s¹dowy.
W latach 1930-1931 Seifert jest redaktorem periodyku poœwiêconego teatrowi, Nová scéna. Wstêpuje do partii socjaldemokratycznej, od roku 1931 pracuje w socjaldemokratycznych czasopismach. Nastêpnie redaguje tygodnik ilustrowany Pìstré kvìty, a w roku 1933 ukazuje siê nowy zbiorek wierszy Seiferta, Jablko z klina (Jab³ko z ³ona). Od roku 1933 do 1939 Seifert jest redaktorem kulturalnym socjaldemokratycznego dziennika Ranní noviny.
Lata trzydzieste (1933 i 1934) to czas, kiedy ukazuj¹ siê pierwsze polskie t³umaczenia wierszy poety: Poca³unek na drogê, Morze, Ksiê¿yc nad gazowni¹, Pieœñ o Marii Pannie i winie, Obraz na wodzie. Przed wybuchem II wojny œwiatowej pojawia siê jeszcze zaledwie kilka wierszy poety w przek³adach na jêzyk polski.
W 1934 roku ukazuje siê Píseò písní. Prolog k voicebandové a baletní kantatì (Pieœñ nad pieœniami. Prolog do kantaty voicebandowej i baletowej), a w dwa lata póŸniej tomy wierszy Ruce Venušiny (Rêce Wenus) i Zpíváno do rotaèky (Œpiewane wprost do druku). Dalsze zbiorki: Jaro, sbohem (¯egnaj, wiosno), Osm dní (Osiem dni) i Podzim v Èechách (Jesieñ w Czechach) pojawiaj¹ siê w 1937 roku. Zaœ rok póŸniej pojawia siê zbiór Svatební cesta (Podró¿ poœlubna), bêd¹cy drugim, zmienionym wydaniem tomu Na vlnách TSF, oraz nowa ksi¹¿ka, Zhasnìte svìtla (Zgaœcie œwiat³a), która jest reakcj¹ poety na monachijsk¹ tragediê narodu czeskiego.
W koñcu lat trzydziestych i na pocz¹tku czterdziestych wychodz¹ zbiorki Pantoumy o lásce (Pantuny o mi³oœci), póŸniej wydawany jako czêœæ tomu Jaro, sbohem; Malá romance o Ctiradu a Sárce (Ma³a romanca o Ctiradzie i Szarce), Malá romance o Oldøichovi a Boženì (Ma³a romanca o Oldrzichu i Bo¿enie), Svìtlem odìná (Œwiat³em odziana), Vìjíø Boženy Nìmcové (Wachlarz Bo¿eny Niemcowej), Létal jsem s andìly (Lata³em z anio³ami) oraz wybór wierszy poety Jabloò se strunami pavuèin (Jab³oñ ze strunami pajêczyny), Ruka a plamen (Rêka i p³omieñ) i cykl wierszy Kamenný most (Kamienny most). Wychodz¹ równie¿ opracowane przez Seiferta tomy wierszy Vítìzslava Halka i Jana Nerudy. W tym czasie poeta jest te¿ redaktorem czasopisma Panorama.
Ju¿ po wojnie ukazuj¹ siê dwa nowe zbiorki Devìt rondeaux (Dziewiêæ rondeaux) oraz Pøilba hlíny (He³m gliny). W latach 1945-1948 Seifert redaguje miesiêcznik literacko-artystyczny Kytice, równoczeœnie redaguj¹c dziennik kulturalny Prace. W roku 1946 pojawia siê nowy tom Suknice andìlu (Szaty anio³ów), a w roku nastêpnym zbiorki S obláèky hroznu (Z chmurkami winogron) i Dokud nam neprší na rakev (Dopóki deszcz nam nie pada na trumnê). Kolejne tomy Seiferta to Koulelo se koulelo (Toczy³o siê toczy³o, 1948), Pozdrav Františku Halasovi. Nad kresbami Franty Bridla (Pozdrowienie dla Franciszka Halasa. Nad rysunkami Franty Bridla, 1949), Romance o Králi Václavu IV (Romanca o królu Wac³awie IV, 1949), Šel malíø chudì do svìta (Szed³ w œwiat malarz ubogi, 1949), Píseò o Viktorce (Pieœñ o Wiktorce, 1950), Mozart v Praze (Mozart w Pradze", 1951 - wydany z dat¹ 1946), Petøín (wydany z dat¹ 1948) i Vltava (We³tawa).
Lata piêædziesi¹te w dorobku Seiferta s¹ równie bogate, co poprzednie. Pojawiaj¹ siê zbiory: Praha a vìnec sonetu (Praga i wieniec sonetów, 1956), Chlapec a hvìzdy (Ch³opiec i gwiazdy, 1956), Zrnka revy (Ziarenka winnej latoroœli, 1956), Vytržené stránky (Wyrwane stronice, 1957), Praha (Praga, 1958). w 1956 roku na II zjeŸdzie Zwi¹zku Pisarzy Czechos³owackich, Seifert wystêpuje z bezkompromisowym potêpieniem wypaczeñ ¿ycia literackiego w Czechos³owacji i sposobów postêpowania z twórcami pocz¹wszy od roku 1948, podkreœlaj¹c koniecznoœæ naprawienia krzywd wyrz¹dzonych w okresie stalinizmu. Równie¿ w latach piêædziesi¹tych tomiki wierszy poety ukazuj¹ siê we W³oszech, na Wêgrzech, a w Polsce na pocz¹tku lat szeœædziesi¹tych.
W 1962 roku ukazuje siê zbiorek Vlaštovky nad øekou (Jaskó³ki nad rzek¹), trzy lata póŸniej wybór wierszy Polibek na cestu (Poca³unek na drogê), tomik Dva svìty (Dwa œwiaty). Po d³ugiej przerwie, spowodowanej ciê¿k¹ chorob¹ poety, ukazuje siê jego nowy zbiorek, Koncert na ostrovì (Koncert na wyspie). Seifert, w roku 1966 zostaje uhonorowany nagrod¹ wydawnictwa Èeskoslovenský spisovatel, a w roku nastêpnym zostaje mu przyznany tytu³ artysty narodowego. W tym samym roku Èeskoslovenský spisovatel og³asza kolejny tomik Seiferta - Odléváni zvonu (Odlewanie dzwonów). Jednoczeœnie ukazuj¹ siê: cykl wierszy Prsten Tøebonské Madonì (Pierœcieñ dla Madonny z Trzeboni") i zbiorek Halleyowa kometa (Kometa Halleya). Poeta zaœ jest dalej nagradzany, m.in. otrzymuje nagrodê pañstwow¹. W roku 1969 pojawiaj¹ siê dwa wybory wierszy: Pražský hrad (Zamek praski) i Milostná rondeaux (Rondeux mi³osne). Seifert zostaje prezesem Zwi¹zku Pisarzy Czechos³owackich, pe³ni tê funkcjê a¿ do rozwi¹zania organizacji w roku 1970, a do nowego zwi¹zku nie wstêpuje.
Lata siedemdziesi¹te to tomiki Elišèin most (Most Eliszki), Morový sloup (Kolumna na pami¹tkê moru), Deštník z Piccadilly (Parasol z Piccadilly). W roku 1981 poeta obchodzi osiemdziesi¹te urodziny (otrzymuje z tej okazji ¿yczenia i gratulacje od wielu osób, miêdzy innymi od prezydenta ÈSRS). 11 paŸdziernika 1984 roku œwiat dowiaduje siê, ¿e literack¹ Nagrodê Nobla otrzyma³ po raz pierwszy w historii twórca czeski, Jaroslav Seifert. O nagrodzie powiadamia poetê, przebywaj¹cego w szpitalu, ambasador Królestwa Szwecji w Czechos³owacji. Seifert jest ju¿ po raz trzeci hospitalizowany z powodu choroby serca. Ordynator kliniki w Pradze oznajmia dziennikarzom, ¿e informacja o nagrodzie w widoczny sposób przejê³a poetê i niekorzystnie wp³ynê³a na pracê uk³adu krwionoœnego, stan zdrowia pacjenta ju¿ siê polepszy³, ale nadal wymaga on intensywnego leczenia szpitalnego.
10 grudnia w zastêpstwie chorego poety jego córka bierze udzia³ w ceremonii wrêczenia Nagród Nobla w Sztokholmie. W roku 1986 poeta umiera.
Bibliografia:
Leszek Engelking, Kalendarium ¿ycia i twórczoœci Jaroslava Seiferta wraz z wyborem wypowiedzi o poecie. W: Literatura na œwiecie, nr 3/1985.
|