Powrót do

-> strona g³ówna

Koèo Racin (mk)

dodany: 17.06.2005 | przygotowa³a: Monika Ledzion


Koèo Racin – Kosta Solev (ur. 22 grudnia 1908, zm. 13 czerwca 1943). Koèo urodzi³ siê w Velesie, po ukoñczeniu pierwszej klasy gimnazjum, by³ zmuszony ze wzglêdu na trudne warunki materialne porzuciæ szko³ê i zaj¹æ siê wraz z ojcem garncarstwem. Bardzo wczeœnie doszed³ do wniosku, ¿e ci ludzie, którzy pracuj¹ naprawdê ciê¿ko nic z tej harówki nie maj¹. W kamienio³omach widywa³ purpurowe z wysi³ku twarze robotników zarabiaj¹cych ledwie na suchy chleb z papryk¹. Dziwi³ siê ¿e najbardziej cierpi¹ ci, którzy stanowi¹ g³ówn¹ si³ê robocz¹ w ca³ej produkcji opium. Sam nauczy³ siê niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego aby móc studiowaæ pasjonuj¹ce go problemy. Pisa³ o tym co czu³ i co widzia³ na w³asne oczy.

Kocha³ dziewczynê imieniem Raca, która wzgardzi³a jego wzglêdami. Kosta poœwiêci³ jej tom liryków Antologia bólu (wyd. w 1928 roku, 19 wierszy po serb.-chorw. i 5 po bu³g.). Okreœli³ siê na ca³e ¿ycie – Koèo Racin – ten, który nale¿y do Racy unieœmiertelniaj¹c imiê swej wybranki. Nie rozczula³ siê nad w³asnym losem odrzuconego kochanka, bowiem aktywnie dzia³a³ w ruchu spo³ecznym i politycznym kraju. By³ przywódc¹ m³odzie¿owej organizacji komunistycznej SKOJ w Velesie potem w KPJ - Komunistycznej Partii Jugos³awii. ¯ycie nie szczêdzi³o mu doœwiadczeñ; na przemian uczy³ siê, tworzy³, dzia³a³, ukrywa³ siê i odsiadywa³ kolejne wyroki jako wiêzieñ polityczny.

W 1935 po 2 latach w wiêzienia w Sremskiej Mitrovicy dziêki amnestii powróci³ do Macedonii. Nieco mniej zaczê³y go obchodziæ sprawy klasy robotniczej w ogóle bardziej zaœ zainteresowa³ siê losem w³asnej nacji, daremnie zabiegaj¹cej o poprawê warunków ¿ycia na co dzieñ. W 1936 na ³amach zagrzebskiego czasopisma Knjizevnik opublikowany zostaje jego wiersz Do eden rabotnik. 1937 Nasz vjesnik - Zagrzeb, publikuje pierwsz¹ wersjê poematu Tutunberaczite, w którym tytoñ – przeznaczenie i przekleñstwo swego zacofanego pod wieloma wzglêdami kraju – poeta podniós³ do rangi symbolu bytu narodowego. W 1939 w Zagrzebiu wydany zostaje tomik Beli mugri (Bia³e zorze)12 utworów, który powoduje gwa³town¹ reakcjê ówczesnej krytyki. Umar³ na skutek pomy³ki, zastrzelony przez wartownika obozu partyzanckiego.


Bibliografia:
Koèo Racin, Bia³e zorze, £ódŸ 1985.