Ladislav Fuks (cz)
dodany: 16.08.2005 | przygotowa³a: Marta Banaœ
Ladis³av Fuks (1923-1994) – czeski prozaik. Studiowa³ filozofiê, psychologiê i historiê sztuki na Uniwersytecie Karola w Pradze, a w 1949 r. obroni³ pracê doktorsk¹ z psychologii. W latach 1955-1963 pracowa³ najpierw w Pañstwowym Zarz¹dzie Zabytków, potem w Galerii Narodowej. PóŸniej zajmowa³ siê ju¿ jedynie prac¹ literack¹.
Debiutowa³ w 1963 r. powieœci¹ Pan Theodor Mundstock. Zosta³a ona przet³umaczona m. in. na jêzyki: wêgierski, niemiecki, angielski, polski, hiszpañski i by³a wielokrotnie wznawiana. Ju¿ w tej powieœci porusza problem eksterminacji ¯ydów, który czêsto przewija siê przez karty jego ksi¹¿ek. Z powieœci¹ t¹, a w³aœciwie z jej wydaniem, wi¹¿e siê pewna anegdota. Otó¿ pewnego dnia w wydawnictwie Èeskoslovenský spisovatel pojawi³ siê cz³owiek z rêkopisem w siatce, który zostawi³ na portierni. Pan Theodor Mundstock uczyni³ tak wielkie wra¿enie, ¿e ju¿ po dwóch tygodniach autor zosta³ zaproszony do dyrektora wydawnictwa – Jana Pilaøa. W ci¹gu roku ukaza³a siê drukiem.
Kolejna powieœæ Fuksa Palacz zw³ok (Spalovaè mrtvol) ukaza³a siê w Czechach w 1967 roku, zaœ w Polsce po raz pierwszy w roku 1978 roku. Autor wraca w tej powieœci do czasów okupacji hitlerowskiej, a w³aœciwie jej pocz¹tków. Fuks dobitnie ukazuje wp³yw, jaki ideologia ma na zwyk³ego cz³owieka. Pan Kopfrkingl, esteta, cz³owiek rozmi³owany w muzyce, kochaj¹cy sw¹ ¿onê i dzieci, pod wp³ywem swego przyjaciela – Niemca – zamienia siê w cz³owieka pozbawionego skrupu³ów. G³ówny bohater okazuje siê zatem istot¹ bezwoln¹. Jest kolejnym trybikiem w wielkiej maszynie, któr¹ steruje Hitler.
Kolejne pozycje w dorobku pisarskim stanowi¹ m. in. opowiadania wydane w zbiorach Moi czarnow³osi bracia (Mí èernovlasí bratøi, 1964) i Œmieræ œwinki morskiej (Smrt morèete, 1969), powieœci Wariacjê na najni¿szej strunie (Variace pro temnou strunu, 1966), Myszy Natalii Mooshaber (Myši Natalie Moosshabrové, 1966), Œledztwo prowadzi radca Heumann (Pøíbìh kriminálního rady, 1971), Nieboszczycy na balu (Nebožtíci na bále, 1972), Portret Marcina Blaskowitza (Obraz Martina Blaskowitze, 1980). Wiêkszoœæ z jego ksi¹¿ek doczeka³a siê t³umaczeñ na jêzyki obce i zosta³a uhonorowana nagrodami w kraju. Nie doczeka³ siê jednak wydania swojej autobiografii Moje lustro (Moje zrcadlo), która ukaza³a siê w rok po jego œmierci – uzupelniona przez jego wieloletniego przyjaciela: J. Tušla.
Ladislav Fuks umar³ w zapomnieniu i samotnoœci w sierpniu 1994 roku – jego cia³o odnaleziono dopiero po dwóch dniach.
Bibliografia:
Literatury zachodnios³owiañskie czasu prze³omów 1890-1990. T. 2. Literatura czeska, pod red. H. Janaszek-Ivanièkovej. Katowice 1999.
|