Powrót do

-> strona g³ówna

Zoran Ðinðiæ (yu)

dodany: 20.03.2006 | przygotowa³: £ukasz Wieczorek


Zoran Ðinðiæ (1952-2003) – urodzi³ siê 1 sierpnia 1952 roku w Bosanskim Šamcu. Jak sam czêsto powtarza³, wystarczaj¹co póŸno, aby nie popaœæ w iluzjê uwielbienia dla Tity. Studiowa³ filozofiê na Uniwersytecie w Belgradzie, któr¹ ukoñczy³ w 1974 roku. Jednak ju¿ na pierwszych zajêciach z filozofii spiera³ siê z wyk³adowc¹, ¿e uwa¿any wówczas za wielkiego filozofa Marks nie by³ w ogóle filozofem, a tym bardziej mistrzem tej sztuki.

W pierwszy konflikt z ówczesn¹ w³adz¹ wszed³ bêd¹c na studiach. Zosta³ wówczas oskar¿ony o prowadzenie nielegalnych dzia³añ przeciw komunistom w organizacji studenckiej. Za swoje d¹¿enia do utworzenia wraz ze studenckimi liderami z Zagrzebia i Ljubljany Niezale¿nego Zwi¹zku Studentów zosta³ skazany na rok wiêzienia, jednak pod naciskiem Kanclerza Niemiec Willego Brandta kara nie zosta³a wykonana, a Ðinðiæ przeniós³ siê do Niemiec, gdzie w 1979 obroni³ na Uniwersytecie w Konstancji swoj¹ rozprawê doktorsk¹ – Problemi utemeljenja kritièke teorije društva.

Kiedy wróci³ do Serbii pracowa³ jako wy¿szy wspó³pracownik naukowy w Centrum filozofii i teorii spo³eczeñstwa w Belgradzie, a póŸniej jako wyk³adowca filozofii na Uniwersytecie w Nowym Sadzie. Wchodzi³ tak¿e w sk³ad Parlamentu Republiki Jugos³awii.

W 1990 roku wraz z dwunastoma innymi intelektualistami zainicjowa³ odbudowê Partii Demokratycznej, której przewodniczy³ od 1994 roku. W lutym 1997 roku zosta³ wybrany Prezydentem Belgradu. Stanowisko Premiera Serbii obj¹³ 25 stycznia 2001 roku.

We wrzeœniu 1999 amerykañski tygodnik Time umieœci³ nazwisko Ðinðicia na liœcie czternastu wiod¹cych polityków trzeciego tysi¹clecia. Z kolei w sierpniu 2002 otrzyma³ on w Pradze nagrodê Fundacji Polak za rozwijanie demokracji w Serbii.

O partii demokratycznej mówi³ jak o przedsiêwziêciu, w którym ka¿dy ma do odegrania wa¿n¹ rolê. Wed³ug niego politykami powinni zostawaæ tylko i wy³¹cznie ludzie o silnym i uczciwym charakterze, ludzie asertywni i posiadaj¹cy autorytet, albo wystarczaj¹co du¿o cech aby staæ siê takim autorytetem. Lubi³ i ceni³ sportow¹ rywalizacjê. By³ cz³owiekiem cierpliwym, wykszta³conym i pragmatycznym. Wola³ mówiæ niewiele, ale nie powtarzaæ siê. Wybiera³ jeden motyw, jedno zdanie, jedno s³owo i wokó³ niego budowa³ ca³¹ wypowiedŸ. Nie wyobra¿a³ sobie ¿ycia bez ludzi, gdy¿ komunikacja z innymi by³a dla niego sposobem na szerzenie jego idei i wizji nowoczesnej Serbii.

Zoran Ðinðiæ jest autorem nastêpuj¹cych ksi¹¿ek: Subjektivnosti i nasilje, Jesen dijalektike, Jugoslavija kao nedovršena država i Srbija ni na Istoku ni na Zapadu, a tak¿e wielu publikacji prasowych.

Zosta³ zastrzelony przez snajpera 12 marca 2003 roku o godzinie 12:25 przed gmachem serbskiego parlamentu. Osieroci³ ¿onê Ružicê, córkê Jovanê i syna Lukê. Jego pogrzeb zgromadzi³ na ulicach Belgradu t³umy ludzi.


Bibliografia:
sh.wikipedia.org/wiki/Zoran_%C4%90in%C4%91i%C4%87