Powrót do

-> strona g³ówna

Edvard Beneš (cz)

dodany: 17.10.2005 | przygotowa³a: Kinga Kubac


Edvard Beneš urodzi³ siê 28 kwietnia 1884 roku w Kožlanach jako najm³odszy syn rolnika. W latach 1896-1904 uczêszcza³ do gimnazjum w Pradze-Winogradach. Po maturze chcia³ studiowaæ na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Karola. Jednak w 1904 roku wyjecha³ do Francji, gdzie studiowa³ nauki polityczne i socjalne na Uniwersytecie w Sorbonie. W 1907 roku wyjecha³ do Berlina, zaœ rok póŸniej w Dijon obroni³ doktorat z dziedziny prawa. W 1910 roku Edward Beneš powróci³ do Pragi, gdzie naucza³ w szkole handlowej, nastêpnie habilitowa³ siê w dziedzinie filozofii oraz wyk³ada³ jako docent na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Karola. Po wybuchu pierwszej wojny œwiatowej aktywnie w³¹czy³ siê w dzia³alnoœæ ruchu oporu jako zwolennik T.G. Masaryka i przedstawiciel Czeskiego Stronnictwa Postêpowego (Realistycznego). Jego g³ównym zadaniem sta³o siê zapewnienie ³¹cznoœci pomiêdzy Prag¹, a T.G. Masarykiem przebywaj¹cym w Szwajcarii. W 1915 roku Edward Beneš tak¿e uda³ siê na emigracjê, do Francji. W 1916 roku bra³ udzia³ w przekszta³ceniu Czeskiego Komitetu Zagranicznego w Czechos³owack¹ Radê Narodow¹, w której sprawowa³ rolê sekretarza generalnego. Wraz z Milanem Rastislavem Štefánikiem przewodzi³ negocjacjom z pañstwami Ententy o utworzeniu czeskich legionów. Rozmowy te zakoñczy³y siê sukcesem. Jednym z najwa¿niejszych dokonañ Edvarda Beneša by³o doprowadzenie do uznania przez pañstwa zachodnie Czechos³owackiej Rady Narodowej jako przedstawiciela nowego pañstwa czechos³owackiego. Po og³oszeniu powstania Republiki Czechos³owackiej 28 paŸdziernika 1918 roku, jeszcze w Pary¿u zosta³ on mianowany ministrem spraw zagranicznych w rz¹dzie Karela Kramáøa. Jednak najpierw musia³ we Francji wynegocjowaæ uznanie historycznych granic Czechos³owacji oraz dotychczas nieistniej¹cej granicy czeskiej. W 1919 roku powróci³ do kraju i poprzez kolejno zawierane umowy pokojowe w latach 1919-1920 broni³ interesów narodu czeskiego (umowa z W³adys³awem Grabskim o oddaniu decyzji dotycz¹cych sprawy Œl¹ska Cieszyñskiego komisji mocarstw sprzymierzonych). W latach 1921-1922 Edvard Beneš pe³ni³ funkcjê premiera, a w latach 1919-1926 oraz 1929-1935 by³ pos³em do parlamentu. Od 1923 roku by³ tak¿e wiceprzewodnicz¹cym Czechos³owackiej Partii Narodowo-Socjalistycznej. Jako polityk formatu europejskiego - od 1920 roku by³ przewodnicz¹cym Ligi Narodów, zaœ w latach 1923-1927 - cz³onkiem Rady Bezpieczeñstwa. Propagowa³ on politykê miêdzynarodowego bezpieczeñstwa.

Pocz¹wszy od zakoñczenia wojny, Edvard Beneš upatrywa³ swego najwiêkszego sojusznika we Francji, z któr¹ w 1924 roku zawar³ umowê sojusznicz¹. Pog³êbia³ tak¿e stosunki dyplomatyczne z innymi krajami, zawieraj¹c w 1920 roku z Rumuni¹ i Jugos³awi¹ traktat o charakterze obronnym zwanym Ma³¹ Entent¹. W 1935 roku za poœrednictwem Edvarda Beneša zosta³ zawarty uk³ad sojuszniczy ze Zwi¹zkiem Radzieckim. Po abdykacji T.G. Masaryka w grudniu 1935 roku, Edvard Beneš wyst¹pi³ z Czechos³owackiej Partii Narodowo-Socjalistycznej, a 18 grudnia zosta³ wybrany na urz¹d prezydenta. Po przyjêciu przez Czechos³owacjê postanowieñ konferencji w Monachium 5 paŸdziernika ust¹pi³ z urzêdu, a 22 paŸdziernika uda³ siê na emigracjê do Londynu. Tam w 1940 roku stworzy³ rz¹d emigracyjny i ponownie przyj¹³ funkcjê prezydenta. Postanowi³ równie¿ zacieœniæ wiêzy z Rosj¹, któr¹ uwa¿a³ za gwarantkê suwerennoœci powojennej Czechos³owacji, podpisuj¹c w 1943 roku w Moskwie umowê o przyjaŸni i wspó³pracy.

W 1945 roku w Koszycach uchwalono pierwszy powojenny rz¹d, tzw. Rz¹d Frontu Narodowego. 10 maja tego¿ roku rz¹d emigracyjny powróci³ do kraju. Zaœ 19 czerwca 1946 roku Edvard Beneš zosta³ wybrany na prezydenta. Zamierza³ on wprowadziæ radykalne zmiany w gospodarce (plan dwuletni). W 1948 roku po kryzysie gabinetowym 25 lutego prezydent przyj¹³ dymisjê ministrów opozycyjnych do KPCz, a stworzenie nowego rz¹du powierzy³ komuniœcie - Klemensowi Gottwaldowi. W maju 1948 roku prezydent odmówi³ podpisania nowej konstytucji. 7 maja 1948 roku Edvard Beneš ust¹pi³ z urzêdu prezydenta, który obj¹³ Karel Gottwald. 3 wrzeœnia 1948 Edvard Beneš umar³ w Sezimovie Ústí. Jego pogrzeb 8 wrzeœnia by³ ostatni¹ manifestacj¹ w obronie demokracji.


Bibliografia:
www.zivotynawebu.net/edvard-benes.php
Jerzy Tomaszewski, Historia Czechos³owacji, wyd. TRIO, Warszawa 1997