Friderik Irenej Baraga (si)
dodany: 11.08.2004 | przygotowa³: Witek Karkos
S³ynny misjonarz i jêzykoznawca urodzi³ siê 29 czerwca 1797 roku w miejscowoœci Mala vas ko³o Dobrnièa. M³odoœæ spêdzi³ w maj¹tku Trebnje, bêd¹cym w³asnoœci¹ jego ojca. Ukoñczy³ szko³ê w Lublanie; nastêpnie studiowa³ na uniwersytecie w Wiedniu, gdzie otrzyma³ dyplom z prawa. W Lublanie studiowa³ jeszcze teologiê; tam równie¿ w roku 1823 przyj¹³ œwiêcenia kap³añskie. Baraga pracowa³ jako kap³an w Stražišèu (obecnie dzielnica Kranja) oraz w Metlice, gdzie w roku 1830 wyda³ modlitewnik Pokarm duchowy dla chrzeœcijan, którzy pragn¹ w duchu i prawdzie modliæ siê do Boga (ksi¹¿eczka cieszy³a siê du¿¹ popularnoœci¹; doczeka³a siê a¿ dziewiêciu wydañ).
Baraga s³yn¹³ z p³omiennych kazañ i bezpoœrednioœci wobec s³uchaczy. Ten sposób g³oszenia wiary by³ sprzeczny z duchem jansenizmu, który przenikn¹³ do S³owenii z Belgii i Francji. Konflikt z czêœci¹ duchowieñstwa by³ jednym z powodów, dla których Baraga zdecydowa³ siê zostaæ misjonarzem. Pracê rozpocz¹³ w 1831 roku w Arbre Croche (Harbour Spring), nad jeziorem Michigan. Drug¹ misjê za³o¿y³ w Grand River, na terenie, który graniczy³ z terytoriami indiañskimi. Misjonarz namawia³ Indian do ustabilizowania sposobu ¿ycia, uczy³ ich czytaæ i pisaæ, a tak¿e umo¿liwi³ im poznanie ró¿nych typów rzemios³a, co wp³ynê³o na ich rozwój kulturalny i gospodarczy. Baraga stara³ siê odwieœæ Indian od alkoholu – chc¹c dawaæ dobry przyk³ad sam œlubowa³ abstynencjê. Wskutek swoich dzia³añ popad³ w konflikt z w³adzami ¿¹dnymi terytoriów indiañskich, tote¿ musia³ siê przenieœæ do La Pointe nad Jeziorem Górnym.
W roku 1852 papie¿ Pius IX mianowa³ Friderika Baragê biskupem. Wyœwiêci³ go arcybiskup Purcel w listopadzie 1853 w Cincinnaty. Za siedzibê swojego biskupstwa Baraga wybra³ miasteczko Sault Sainte Marie. Wraz z kilkoma duchownymi pracowa³ na terenie piêciokrotnie wiêkszym od biskupstwa lublañskiego. Tytu³ biskupa w niczym nie zmienia³ jego sposobu ¿ycia: zawsze w lecie na kanu, zim¹ zaœ pieszo odwiedza³ plemiona indiañskie, rozrzucone na olbrzymim terenie. Nigdy nie szczêdzi³ si³, gdy chodzi³o o ratowanie dusz. Ci¹gle by³ w drodze – w deszczu, œniegu, czy mrozie. Pieszo przemierza³ setki kilometrów; pewnego razu podczas bardzo mroŸnej zimy przeszed³ ponad 90 kilometrów, aby ochrzciæ umieraj¹ce dziecko.
Dla Indian by³ jednoczeœnie kap³anem, proboszczem, katechet¹ i biskupem. Nigdy nikomu nie narzuca³ wiary – naucza³ Indian i pomaga³ im, tak¿e materialnie. Nie dziwi zatem to, ¿e w czasie jego pracy misyjnej prawie 25 000 Indian nawróci³o siê na wiarê chrzeœcijañsk¹. Aby uzyskaæ pieni¹dze dla swoich podopiecznych oraz na budowê koœcio³ów, Baraga dwukrotnie odwiedzi³ Europê w latach 1836-37 oraz 1853. W roku 1866 przeniós³ siedzibê swojego biskupstwa do Marquette, gdzie zmar³ 19 stycznia 1868 roku.
Pocz¹tkowo naucza³ i g³osi³ kazania po francusku, z pomoc¹ indiañskiego t³umacza. Szybko jednak nauczy³ siê jêzyka plemion Otawa i Czipewa, i zacz¹³ szerzyæ wiarê w jêzyku ludzi, wœród których przebywa³. Napisa³ dla Indian szeœæ ksi¹¿ek. Do najwa¿niejszych nale¿¹ modlitewnik w jêzyku Czipewa i Katolik enanciad – streszczenie nauki Koœcio³a Katolickiego. Baraga jest równie¿ autorem s³ownika oraz pierwszej gramatyki jêzyka Indian Czipewa, napisanej po francusku, póŸniej wydanej tak¿e w jêzyku angielskim. Podczas pobytu w La Pointe napisa³ ksi¹¿kê Geschichte, Charakter, Sitten und Gebräuche der nordamerikanischen Indier. Dzie³o, którego s³oweñski przek³ad ukaza³ siê dopiero w 1970 roku, to monografia z zakresu etnologii, bêd¹ca pierwsz¹ ksi¹¿k¹ s³oweñskiego autora opisuj¹c¹ inna kulturê. Podczas swojej pierwszej wyprawy do Europy Baraga podarowa³ muzeum w Kranju kolekcjê przedmiotów zebranych podczas pobytu wœród Indian Czipewa.
S³oweñski misjonarz by³ tak znacz¹c¹ postaci¹ pogranicza kanadyjsko – amerykañskiego, ¿e w stanie Michigan le¿¹cy nad Jeziorem Górnym okrêg, gdzie pracowa³ w latach 1843-53, nosi nazwê Baraga.
Bibliografia:
www.posta.si/Namizje.aspx?tabid=217&artikelid=3677
|