Powrót do

-> strona g³ówna

Moje miejsce urodzenia

dodany: 01.11.2001 | autor: Irena Szkandera - UP O³omuniec


Na wschodnim zboczu uroczej góry Kozubowej przykucnê³a maleñka, malownicza osada Jasienie. Nie mo¿na jej znaleŸæ nawet na najbardziej dok³adnych mapach, poniewa¿ od dawien dawna jest czêœci¹ Nawsia. A jednak tu najpiêkniej œpiewaj¹ wiosn¹ ptaszki, ³¹ki pokryte s¹ najcudowniej kwitn¹cymi i pachn¹cymi kwiatami, a bystry górski potok Czarny jest dziwnie tajemniczy od stycznia a¿ do grudnia. Tê malownicz¹ dolinê, ten skrawek Zaolzia, kocham ca³ym swym sercem, jest to przecie¿ miejsce mego urodzenia. Wydaje mi siê, ¿e znam tu ka¿dy kamyk na drodze, ka¿dy jej zakrêt i ka¿de drzewo w pobliskim lesie. Œwiadkiem dawnych czasów s¹ drewniane cha³upy ukryte wœród wysokich drzew, miêdzy którymi poczesne miejsce zajmowa³y dawniej jasienie (jesiony) i st¹d chyba wywodzi siê nazwa osady. Oczywiœcie, zmieni³o siê oblicze wioski, zmienili siê jej obywatele. Przyby³o wiele nowoczeœnie urz¹dzonych domków jednorodzinnych, jest elektrycznoœæ i telefon, wiele samochodów, od wiosny do póŸnej jesieni kwitn¹ce rabaty wokó³ domków. I oczywiœcie nie s¹ to tylko rolnicy, gazdowie i parobcy, ale jest bardzo wielu absolwentów szkó³ œrednich, s¹ in¿ynierowie, lekarze, prawnicy, nauczyciele, œlusarze, elektrycy.

Piêkno mego miejsca urodzenia tkwi nie tylko w zdobyczach wspó³czesnej cywilizacji, ale i w dziele umys³ów i r¹k naszych przodków, tote¿ nie mo¿e byæ tylko histori¹ wepchan¹ w k¹t. Nale¿y otworzyæ jej na oœcie¿ drzwi, by ukaza³a serce, upodobanie i zdolnoœci naszych dziadków i pradziadków. O tym jak ciê¿kie by³o ¿ycie ludu góralskiego w dawnych czasach, kiedy nie by³o prawie zarobku, a ziemia kamienista nie chcia³a rodziæ. Krowa, koñ, owca by³a dla górali wiêkszym skarbem ani¿eli w³asne dziecko... Ludnoœæ wiejska Œl¹ska Cieszyñskiego nap³ywa³a do swych obecnych siedzib z dwóch zasadniczych kierunków - dolinami z zachodu i grzbietami Karpat ze wschodu. Pierwszym typem osadnictwa by³o osadnictwo rolne, drugim rodzajem osadników byli pasterze owiec i byd³a. By³a to ludnoœæ pochodzenia wo³oskiego, przynosz¹cych elementy kultury wszystkich napotkanych grup ludnoœci - Humanów, Rusinów, S³owaków - prowadzili oni gospodarkê pastersk¹ i sa³asznicz¹. Osadnicy wo³oscy nie przybyli w du¿ych grupach, ale wywarli znaczny wp³yw na tê czêœæ ludnoœci rolniczej, z któr¹ siê zetknêli. Ludnoœæ dziesi¹tkowana by³a przez gruŸlicê i tyfus plamisty, nêdzne zarobki poch³ania³a wódka. W zadziwiaj¹co dobrym stanie przetrwa³a jednak dawna kultura spo³eczna, poczucie solidarnoœci i wzajemnej pomocy s¹siedzkiej po dziœ dzieñ. Jak wynika z opowiadañ starych ludzi, piêkne to by³y czasy, kiedy owce pas³y siê na ³akach przy wspólnych sza³asach. I w³aœciwie historia mej wsi rodzinnej istnieje g³ównie w formie ustnej, na papierze mo¿na znaleŸæ tylko bardzo skromne dane przy opisach historii s¹siednich wsi, miasta Jab³onkowa.

Wszelkie postêpowe zmiany ogólnego charakteru znalaz³y wierne odbicie w rozwoju Jasienia. W 1926 roku otwarto polsk¹ i czesk¹ szko³ê podstawow¹. Polska szko³a ju¿ przesz³o 20 lat nie s³u¿y swemu celowi, ale œmiech dzieci w jej siedemdziesiêcioletnich œcianach nie umilk³, poniewa¿ jest to obecnie oœrodek DZiM z Jab³onkowa. Historiê tego budynku z wie¿yczk¹ znam tylko z opowiadañ, ale wiem, ¿e szkolny dzwonek w tamtych odleg³ych latach zwo³ywa³ uczniów i obwieszcza³, by zamykali byd³o i szli do szko³y. ¯e nie gdzie indziej, ale w tej w³aœnie szkole by³o centrum ca³ego ¿ycia spo³ecznego mej wsi. Za spraw¹ nie kogo innego, tylko polskich nauczycieli zosta³a w 1932 roku, w przeci¹gu 3 miesiêcy wybudowana Stra¿nica, któr¹ w 1956 roku wspólnymi si³ami mieszkañców przebudowano na Dom Kultury z du¿¹ sal¹ i scen¹.

Mo¿e ktoœ kocha miasto, piêkne szerokie ulice, du¿e domy... Ja nie, ja z ca³ego serca kocham wspania³¹ dolinê pod Kozubow¹, która cianie siê wzd³u¿ Czarnego Potoku. Jest inny, ale zawsze mój i wspania³y zim¹, czy te¿ latem. Myœlê, ¿e nawet ptaszki u nas œpiewaj¹ piêkniej i zawsze na wiosnê chêtnie wracaj¹ do najpiêkniejszego zak¹tka mej ojczyzny - do Jasienia.