Œrodkowoeuropejski alians na rzecz Serbii
dodany: 10.08.2006 | autor: £ukasz Wieczorek
Dimitrij Rupel, Minister Spraw Zagranicznych S³owenii zaproponowa³ z koñcem lipca, aby utworzyæ koalicjê pañstw lobbuj¹cych na rzecz interesów Serbii w œrodowisku miêdzynarodowym. Jej celem by³oby wsparcie tego s³oweñskiego s¹siada w d¹¿eniach do Unii Europejskiej i nie tylko.
Wed³ug propozycji ministra, w sk³ad grupy mia³yby wejœæ S³owenia i Austria, a tak¿e Polska, Czechy, S³owacja i Wêgry. Omawiaj¹c swój pomys³ uzasadnia³ go, mówi¹c, ¿e potrzebna jest grupa przyjació³ Serbii, dzia³aj¹ca na arenie europejskiej sceny politycznej. Grupa, która mog³aby, kiedy jest to konieczne, przekazywaæ okreœlone wiadomoœci i sygna³y i stworzyæ odpowiedni klimat w czasie, kiedy tyle dyskutuje siê o przysz³ym losie zachodniej czêœci Ba³kanów, Serbii i Kosowa.
Propozycja ta spotka³a siê z umiarkowanym entuzjazmem ze strony w³adz Serbii, jednak¿e tamtejszy Ruch Europejski podkreœla, ¿e pomys³ sam w sobie jest dobry, szczególnie w kwestii doboru pañstwa jakie mia³yby uczestniczyæ w takiej koalicji. Kraje grupy Wyszechradzkiej, jakimi s¹ Polska, Czechy, Wêgry i S³owacja, czêsto spotykaj¹ siê z Austri¹ i S³oweni¹, naturalne jest wiêc zaanga¿owanie w³aœnie tych pañstw w tak¹ inicjatywê.
Powstanie takiej grupy, w której sk³ad wesz³oby szeœæ pañstw cz³onkowskich Unii Europejskiej, które zajmuj¹ znaczny jej obszar by³oby niew¹tpliwie korzystne dla Serbii. Pomog³oby zarówno w budowaniu pozytywnego wizerunku tego kraju na arenie miêdzynarodowej, jak i w umacnianiu jego pozycji, co w œwietle tocz¹cych siê rozmów o statusie Kosowa jest bardzo wa¿ne. Nale¿y bowiem pamiêtaæ, ¿e decyduj¹ca dotychczas runda rozmów zakoñczy³a siê fiaskiem, wiêc wsparcie pozycji Serbii by³oby dla niej niezmiernie korzystne. Poprawi³oby to równie¿ jej obraz w oczach opinii publicznej, ze wzglêdu na niedawne problemy wynik³e z powodu s³abej wspó³pracy z haskim Trybuna³em, który bezskutecznie d¹¿y do zatrzymania dawnych dowódców wojskowych oskar¿anych przez spo³ecznoœæ miêdzynarodow¹ o zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkoœci.
Jak na razie nieznane s¹ reakcje pozosta³ych zainteresowanych pañstw. Wynika³oby z tego, ¿e pomys³ aliansu proserbskiego jest œwie¿ym pomys³em, który jeszcze nie zosta³ skonsultowany z krajami, które mia³yby wejœæ w sk³ad opisywanej grupy. Jednak nic nie wskazuje na to, aby któreœ z nich mia³o stanowczo odmówiæ udzia³u w tej inicjatywie. Zarówno bowiem Austria, jak i ka¿dy z krajów Grupy Wyszechradzkiej pozostaje w dobrych stosunkach z Serbi¹. Tym bardziej, ¿e zajêcie jednomyœlnego stanowiska w tej sprawie pokaza³oby moc po³¹czonych si³ i jednoczeœnie umocni³o te¿ pozycjê krajów uczestnicz¹cych w koalicji. Przede wszystkim tych, które s¹ nowymi cz³onkami Wspólnoty.
Pozostaje wiêc czekaæ na dalszy rozwój wydarzeñ i liczyæ na sukces grupy.
|