Powrót do

-> strona g³ówna

Zabójstwo premiera Serbii

dodany: 20.03.2003 | autor: Tomasz Illg


W œrodê, 12 marca Premier Serbii Zoran Djindjiæ zmar³ w belgradzkiej klinice, w wyniku ran postrza³owych odniesionych w zamachu na jego ¿yciu. Zamachu dokonano w ten sam dzieñ, oko³o po³udnia przed g³ówn¹ siedzib¹ rz¹du w Belgradzie. Jak poinformowa³y Ÿród³a policyjne, 50-letni Djindjiæ zosta³ trafiony dwiema kulami, wystrzelonymi z broni snajperskiej z du¿ej odleg³oœci.

Nie by³ to pierwszy zamach na ¿ycie serbskiego premiera. Zaledwie miesi¹c wczeœniej kolumnê rz¹dowych samochodów, w której znajdowa³a siê opancerzona limuzyna premiera próbowa³a zepchn¹æ z drogi niezidentyfikowana ciê¿arówka. Djindjiæ, który pocz¹tkowo bagatelizowa³ incydent, przyzna³ póŸniej, ¿e by³a to próba zamachu.

Kim by³ Zoran Djindjiæ? Urodzony w 1952 r. na pograniczu serbsko-boœniackim, dorasta³ w Belgradzie. W latach siedemdziesi¹tych studiowa³ na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Belgradzkiego, uwa¿anego za oœrodek opozycji wobec komunistycznego re¿imu Josipa Broz-Tito. Przeœladowany przez w³adzê i bezpiekê, wyjecha³ na studia doktoranckie do Niemiec, sk¹d wróci³ po upadku Muru Berliñskiego. W 1989 r. wraz z przysz³ym prezydentem Jugos³awii Vojislavem Kosztunic¹ za³o¿y³ Partiê Demokratyczn¹. W tym samym czasie na czele pañstwa serbskiego stan¹³ Slobodan Miloszeviæ. W 1997 r. na fali opozycyjnych protestów i demonstracji, Zoran Djindjiæ zosta³ wybrany pierwszym niekomunistycznym burmistrzem Belgradu. W trakcie agresji NATO na Jugos³awiê w 1999 r. opuœci³ Serbiê, w obawie o swoje ¿ycie. Po zakoñczeniu bombardowañ wróci³, by wesprzeæ kolejn¹ falê protestów przeciwko rz¹dom Miloszevicia. Po jego obaleniu w paŸdzierniku 2000 r., partia Djindjicia, wchodz¹ca w sk³ad licz¹cej 18 partii koalicji wygra³a wybory, a on sam zosta³ pierwszym od 50 lat niekomunistycznym i niesocjalistycznym premierem Serbii. W wyborach prezydenckich w 2001 r. popar³ kandydaturê Vojislava Kosztunicy.

W swoim otoczeniu Zoran Djindjiæ uwa¿any by³ za technokratê, œwietnego organizatora i zwolennika zbli¿enia z Europ¹; przeciwnicy nazywali go marionetk¹ Zachodu. Wœród tych ostatnich znaleŸli siê zwolennicy obalonego prezydenta Miloszevicia, którego Djindjiæ wyda³ Trybuna³owi w Hadze, oraz cz³onkowie potê¿nych organizacji przestêpczych, utrzymuj¹cych siê z handlu broni¹ i narkotykami, którym premier wypowiedzia³ bezpardonow¹ walkê.

Wed³ug Ÿróde³ policyjnych, za zabójstwem premiera stoi Milorad Lukoviæ, ps. Legija - by³y dowódca Oddzia³u Operacji Specjalnych, który ponur¹ s³awê zyska³ podczas czystek etnicznych w Boœni, Chorwacji i Kosowie w latach 90-tych. Do tej pory aresztowano oko³o 200 osób mog¹cych mieæ zwi¹zek z zamachem. W ca³ym pañstwie zaostrzono œrodki bezpieczeñstwa, wprowadzony zosta³ stan wyj¹tkowy.