Powrót do

-> strona g³ówna

Nekuø toho tygra (cz)

dodany: 23.12.2005 | przygotowa³: £ukasz Wróbel


Nekuø toho tygra – dos³owne t³umaczenie brzmia³oby mniej wiêcej tak: Nie pal tego tygrysa. Ale czy o to tak naprawdê mo¿e chodziæ? Raczej nie...

Tygr to (zapewne) slangowe okreœlenie na niedopa³ek. Tak przynajmniej mo¿na by by³o je okreœliæ w skrócie. Natomiast pe³ne t³umaczenie, zamieszczone bezpoœrednio na oficjalnej stronie zespo³u (bo ku zdziwieniu niektórych, nie bêdzie to artyku³ o czeskim odpowiedniku Frontu Wyzwolenia Zwierz¹t ani niczym podobnym, lecz o kapeli muzycznej, choæ mniemam, ¿e ka¿dy z osobna wziêty cz³onek owej grupy, ¿yczy wszelkim ¿yj¹tkom na tym œwiecie jak najlepiej) brzmi: chvatnì uhašený delší oharek cigarety hrozící neoèekávaným vzplanutím a popálením kuøáka, co po polsku mog³oby oznaczaæ: ugaszony w poœpiechu d³u¿szy niedopa³ek papierosa, gro¿¹cy nieoczekiwanym zapaleniem siê i poparzeniem pal¹cego. Ta niezwykle oryginalna i – wydaj¹ca siê bardziej spontaniczn¹, ni¿ przemyœlan¹ – nazwa, znajduje swoje odzwierciedlenie w muzyce. Byæ mo¿e jej autorzy chcieli zaapelowaæ o wys³uchanie czegoœ brzmi¹cego œwie¿o, po prostu czegoœ ca³kowicie oddalonego od obecnie fundowanej nam muzyczno-podobnej papki w mediach. Je¿eli tak, to nazwa zespo³u jest jak najbardziej adekwatna do tego, czego dokonali – lub jak kto woli – dokonuj¹.

PrzejdŸmy mo¿e do faktów. Nekuø toho tygra to przede wszystkim grupa piêciu m³odych ludzi zajmuj¹cych siê tworzeniem niecodziennej muzyki, których zejœcie siê (pocz¹tkowo tylko trzech osób) jesieni¹ 2001 roku w Opawie (Czechy) ostatecznie doprowadza do powstania zespo³u. Ju¿ samo zestawienie gatunków muzycznych, takich jak: folklor, punk, rock czy blues podkreœlaj¹ z³o¿onoœæ i wyj¹tkowoœæ ich twórczoœci, która – jak muszê zaznaczyæ – nie nale¿y do ³atwych w odbiorze.

Na ich koncie znajduj¹ siê dwie tzw. p³yty demo: Položila bradu na gis (marzec 2004 roku) i Nový život maèky (lipiec 2005 roku). Obecny sk³ad tworz¹: Romana Romèa/Zvíøe Malá (œpiew), Jakub Kuba/Sojka Langr (gitara elektryczna, œpiew), Jiøí Jirko Šilko Šíl (perkusja – wtajemniczeni cz³onkowie KNS-u dost¹pili zaszczytu poznania go podczas listopadowej wizyty w Opawie), Petr Pecek Brožík (gitara basowa) oraz Milan Bátor (gitara elektryczna i akustyczna).

Osoby goszcz¹ce na tegorocznych Juwenaliach Uniwersytetu Œl¹skiego mia³y ju¿ okazjê – prawdopodobnie nieœwiadomie – podziwiaæ dokonania grupy na ¿ywo, która wyst¹pi³a przed œl¹skimi studentami dok³adnie 20. maja na Ligocie. Tych, którzy po raz pierwszy spotykaj¹ siê z nazw¹ kapeli, a takich zapewne jest najwiêcej, mogê jedynie zaprosiæ na ich oficjaln¹ stronê internetow¹ (http://ntt.wz.cz/). Tam znajdziecie wiêcej informacji, a co najistotniejsze – bêdziecie mogli pos³uchaæ ich muzyki (g³ównie w wersji koncertowej), przegl¹dn¹æ fotografie z dotychczasowych koncertów, czy te¿ wnikn¹æ w ich teksty, b¹dŸ historiê. Bardziej zainteresowanym KNS mo¿e zaoferowaæ wypo¿yczenie ich ostatniej p³yty demo, któr¹ ofiarowa³ nam do r¹k w³asnych Jiøí Šíl – perkusista grupy. My natomiast ¿yczymy zespo³owi wielu niezapomnianych chwil, jakie daje wspólne tworzenie muzyki, koncertowanie i p³yn¹ca z tego radoœæ. A w tym – pozostaje snuæ mi tylko i wy³¹cznie domys³y – tkwi ca³y sêk i istota, wówczas sukces sam przychodzi, niekoniecznie komercyjny – o ile taki komukolwiek do szczêœcia jest potrzebny. Im, jak podejrzewam, niespecjalnie na takim zale¿y.


http://ntt.wz.cz/ - oficjalna strona